Dünyanın en hareketsiz ülkesi Malta

  • Dünya
  • Perşembe 19.07.2012 18:18
Dünyada en az fiziki egzersiz yapan yetişkin nüfusun, sırasıyla Malta, Svaziland ve Körfez ülkelerinden Suudi Arabistan'da bulunduğu bildirildi. Lancet tıp dergisinde yayınlanan rapora göre dünyanın en 'tembel' ülkesi Malta'nın nüfusunun yüzde 71.9'u, Svaziland'ın yüzde 68.3'ü 'hareketsiz' kabul edildi.

Bunun yanısıra Suudi Arabistan'da yaşayan yetişkinlerin yüzde 68.8'i kendilerini sağlıklı tutacak kadar fiziki egzersiz yapmıyor. Yine bu ülkede yaşayan kadınlar da dünyada en az fiziki aktivite yapıyor. Diğer Körfez ülkelerinden Kuveyt'in yetişkin nüfusunun yüzde 64.5'i, Birleşik Arap Emirlikleri'nin yetişkin nüfusunun yüzde 62.5'i tavsiye edilen düzeyde fiziki aktivitede bulunmuyor. Diğer taraftan sırasıyla Libya, Lübnan ve Irak bölgedeki en hareketli nüfusa sahip ülkeler olarak sıralandı.

Londra Olimpiyatları'nın başlamasına yakın bir zamanda yayınlanan rapor ile egzersiz eksikliğine dikkat çekildi. Fiziki aktivite yetersizliği sigara gibi dünyada 5.3 milyon ölüme sebebiyet veriyor. Araştırmacılar, problemin çok kötü hale geldiğini ve artık 'pandemik â€" salgın' olarak tedavi edilmesi gerektiğini vurguluyor.
Sağlıklı bir yaşam için yetişkinlerin yürüme, bisiklet sürme ya da bahçe işleriyle uğraşma gibi haftada 150 dakika fiziki egzersiz yapması tavsiye ediliyor.
BİZE ULAŞIN