Esad da orada mıydı?

Suriye'de 16 aydır devam eden çatışmalarda dün ilk kez Beşar Esad'ın beyin takımı olarak bilinen isimler hedef oldu. Şam'ın düşmesi halinde bile Esad'ı terk etmeyecek kişiler olarak bilinen ekibin İstihbarat Başkanı Hişam Bahtiyar, Savunma Bakanı Davud Raşa ve yardımcısı Asaf Şevket, Güvenlik Danışmanı Ali Memlük, Askeri İstihbarat Başkanı Abdülfettah Kudsiye'den oluştuğu biliniyordu. Bu isimlerden birçoğunun dünkü saldırıda hedef olmasının da Esad'ı bir hayli zora sokacağı söyleniyor.

HEPSİ ZATEN ÖLMÜŞTÜ!

Saldırının ardından nerede olduğu hakkında herhangi bir bilgi verilmeyen Esad'ın da toplantıda olabileceği öne sürüldü. Buna gerekçe olarak görevleri sadece Başkanlık Sarayı'nı korumak olan Cumhuriyet Muhafızları'nın yaralılarının tedavi gördüğü hastaneyi tamamen koruma altına alması gösterildi. The Guardian gazetesinde yer alan haberde ise patlamada Beşar Esad'ın da yaralandığı ve Lazkiye'ye götürüldüğü iddia edildi. Ayrıca Esad'ın, eşi Esma Esad'ı uçakla Rusya'ya yolladığı da öne sürüldü.

Şam'a destek için Golan Tepeleri'nden bile ordu kaydırıldı
İsrail Ordusu İstihbarat Şefi Orgeneral Aviv Kochavi, Beşar Esad'a bağlı birliklerin Golan Tepeleri'nden çekilerek Şam'daki isyanı bastırmak için başkente aktarıldığını söyledi. Dünkü saldırılardan sonra ise Esad'a bağlı birliklerin Şam çevresindeki halka el ilanı dağıtarak "Buradan gidin. Büyük bir operasyon başlatacağız" dediği ileri sürüldü. Bunun üzerine de Şam'dan kaçışın başladığı kaydedildi. El Arabiya'daki bir haberde de Şam'daki karışıklık nedeniyle birçok askerin ordudan kaçarak muhaliflerin safına geçtiği belirtildi. Tedamun Mahallesi'nde bir karakol subayının emrindeki tüm askerlerle birlikte muhalefete katıldığı belirtildi.

Türkiye, Katar ve İsrail'e suçlama
Şam' daki patlamanın ardından Suriye ordusu "Bu tarz terör saldırıları bizi asla yıldıramaz" açıklamasını yaptı. Suriye Enformasyon Bakanı Umran ez-Zuabi patlamalarla ilgili olarak "Katar, Suudi Arabistan, Türkiye ve İsrail istihbaratının düzenlediği bu saldırı cevapsız kalmayacaktır" şeklinde konuştu. Eski Suriye devlet başkan yardımcısı Abdülhalim Haddam, "Beşar Esad'a hemen Rusya'ya kaçmasını öneriyorum. Yoksa çok geç olacak" dedi.

Obama ile Putin Suriye'yi görüştü
ABD: Beyaz Saray Esad'ın ülkenin kontrolünü kaybetmekte olduğunu bildirdi. Esad'ın nerede olduğuna dair bir bilgi olmadığını aktardı ABD Başkanı Obama ve Rusya Devlet Başkanı Putin telefonda Suriye'deki gelişmeleri görüştü.
İNGİLTERE: Dışişleri Bakanı William Hague "Kınadığımız bu olay, BMGK'nın 7'nci maddesinin acil olarak uygulanması gerektiğini göstermektedir" dedi.
ALMANYA: Başbakan Angela Merkel, BM'de ortak tasarı konusunda anlaşma sağlanmasını istedi. BM Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan da BM'deki oylamanın ertelenmesini istedi. İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak İsrail İstihbarat Teşkilatı MOSSAD'ın yöneticilerini acil toplantıya çağırdı.
BİZE ULAŞIN