İşte İsrail'in Esad'a biçtiği ömür

Uluslararası dengeler açısından "mini dünya savaşı"nın yaşandığı Suriye'de çatışmalar Şam'da yoğunlaşırken İsrail askeri istihbarat başkanı Kohavi, "İki ayı iki yılı da bulsa Esad'ın devrilmesi kaçınılmaz" dedi.

İsrail'de de, askeri istihbaratın başındaki Tümgeneral Aviv Kohavi, Knesset dışişleri ve savunma komisyonuna, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın devrilmesinin kaçınılmaz olduğunu ancak bunun iki ay ile iki yıl arasında bir süre gerektireceğini söyledi.

Başkent Şam'da üç gündür güpegündüz yaşanan çatışmalar, isyancıların artan güveninin göstergesi olarak görülüyor. Silah sesleri duyulan Kfar Suse'de devlet kurumları da var. Uluslararası havalimanı da çatışmalardan etkileniyor.

Sürgündeki eylemcilerden Malik el Abdi, "Önceki gün savunma, içişleri ve Esad'ın eniştesinin öldüğü saldırı ses getirip başkalarını da saf değiştirmeye cesaretlendirmeye yönelik bir kampanya gibi görünüyor. Özgür Suriye Ordusu böyle bir savaşı uzun süre devam ettiremez" dedi.

ESAD'IN ÇARESİZLİĞİ

Silahlı muhalif gruplar taktik değiştirip Humus, Deraa, Halep ve diğer kentlerden birimlerini başkente sevkediyor.

Esad'ın çaresizliğinin bir işareti olarak da Şam'a ülkenin başka kesimlerinden hatta Golan tepelerinden takviye askerler sevkedilmesi gösteariliyor.

İngiliz Times gazeatesi ise "Türkiye'deki aracıların silah ve para transferinin arkasındaki asıl isimlerin paravanı olduğunu" yazdı.

1 SAATTE 21 BİN DOLARLIK KURŞUN

Times'a konuşan ordudan muhalifler safına geçmiş olan Teğmen Ahmed, sadece bir saatlik çatışmada 3 bin kurşun, 15 roket kullandıklarını söyledi. "Bu rayiç fiyatla 21 bin dolar ediyor. Şimdi ise bir dahaki ödenek gelene dek kendimizi savunmak zorundayız" dedi.

Yine Times gazetesinde yer alan bir değirlendirme de, Suriye, "İspanya iç savaşı ve küresel bir savaşın cephesi"ne benzetildi.

Yorumda şu değerlendirme dikkat çekti:
"Suriye, sonuçları küresel siyaseti etkileyebilecek bir mini dünya savaşına dönüşüyor. Suriye'de yaşananlar, İspanya iç savaşı gibi, sadece dış güçlerin destekleyip silahlandırdıkları iki karşıt grubun değil, hakimiyet mücadelesi veren iki rakip düşüncenin savaşı...Rusya, Çin ve İran'ın Esad'ı iktidarda tutmaya çalışmasının ardında sadece jeopolitik kaygılar yok. Her üç ülkenin de Şam'daki diktatörü desteklemek için güçlü iç siyaset gerekçeleri var."

ESAD'IN İRANLI DANIŞMANLARI

Gazetede, İran'ın Suriye'de "teknik danışman" adı altında 1500 askeri personeli olduğunu ve Esad'ın devrilmesine izin veremeyeceklerini de yazdı.
BİZE ULAŞIN