Kremlin'den Esma Esad açıklaması

Mosokva, Batı ve Türk basınında yer alan "Şam'da gerçekleşen saldırının ardından Suriye lideri Beşar Esad'ın eşi Esma Esad'ın Rusya'ya gittiği" yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

  • CİHAN
  • Dünya
  • Perşembe 19.07.2012 13:30
Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuri Uşakov, Batı ve Türk basınında yer alan "Şam'da gerçekleşen saldırının ardından Suriye lideri Beşşar Esad'ın eşi Esma Esad'ın Rusya'ya gittiği" yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüşmesi ile ilgili değerlendirmede bulunan Uşakov, görüşmede Esad'a siyasi sığınma hakkı verilmesi ile ilgili konunun ele alınmadığını ifade etti.

Uluslar arası basında ABD Başkanı Barack Obama ile dün akşam saatlerinde Putin'in gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Esad'a siyasi sığınma hakkı verilmesini talep ettiği iddialarını da yanıtlayan Uşakov, "Herhangi bir barınma konusu liderlerin görüşmesinde ele alınmadı" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da daha önce yaptığı açıklamada Esad'a siyasi sığınma hakkı verilmesi yönündeki talepleri "şaka" olarak değerlendirmişti.

BM Güvenlik Konseyi'nde askeri yaptırım öngören tasarının oylanması öncesinde Moskova'ya uluslar arası baskı artıyor. Moskova Esad'ın iktidarda kalmasından çok, dış askeri müdahale olmamalı ve ülkenin geleceğine "Suriye halkı" karar vermeli tezini savunuyor.

Güvenlik Konseyi'nde Çarşamba günü ele alınması beklenen tasarı, Şam'da gerçekleşen bombalı saldırı nedeni ile bugün gerçekleşecek oturumda müzakere edilecek.

BİZE ULAŞIN