Altı oyuldu!

Suriyeli muhalifler Şam'daki güvenlik toplantısında Esad rejiminin beyin takımını vurdu. İntihar saldırısında Esad'ın eniştesi, içişleri bakanı, savunma bakanı ve 2 üst düzey yetkili öldü

  • Dünya
  • Perşembe 19.07.2012
Muhalif Özgür Suriye Ordusu'nun dört gün önce başlattığı "Şam volkanı, Suriye depremi" adlı saldırılar dün Esad rejiminin kalbine saplandı. Şam'da sokak aralarında yoğunlaşan saldırılar aralıksız devam ederken, Ulusal Güvenlik Binası'nda dün öğle saatlerinde patlayan bomba Suriye rejimini sarstı. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın beyin takımının buluştuğu toplantı esnasında patlatılan bomba sonucu Esad'ın eniştesi ve Genelkurmay Başkan Yardımcısı Asaf Şevket, Savunma Bakanı Davud Raşa, İçişleri Bakanı İbrahim El Şaar, Devlet Başkanı İkinci Yardımcısı General Hasan Türkmani ve İstihbarat Servisi Daire Başkanı Hafız Mahluf hayatını kaybetti.

BEŞ AYRI PATLAMA

Patlama sonrası olay yerine çok sayıda ambulans gönderilirken, yaralılar El Şami Hastanesi'ne sevk edildi. Esad'ın Başkanlık Sarayı'nı korumakla görevli Cumhuriyet Muhafızları'nın da hastaneyi koruma ablukasına aldığı belirtildi. Saldırı sonrası Cumhurbaşkanlığı Sarayının etrafı da tanklarla çevrilerek güvenlik önlemleri artırıldı. Şam'ın en iyi korunan Revda Mahallesi'nde meydana gelen saldırının ardından, Muhacirin semtinden de patlama sesleri duyuldu.

BOMBACI YAKIN KORUMA

Esad'a yakın kişilerin güvenliğinden sorumlu yakın korumanın toplantı esnasında üzerindeki bombayı patlattığı iddia edildi. Bir başka iddiaya göre, yöneticiler toplantıdan çıktıkları anda bomba yüklü bir araçla saldırı yapıldı. Özgür Suriye Ordusu ise bunun bir intihar saldırısı olmadığını ve bombanın salona önceden yerleştirildiğini duyurdu. Özgür Suriye Ordusu Komutanı Riyad el Esad, haber ajanslarına elektronik posta göndererek Şam'da Ulusal Güvenlik binasını hedef alan saldırıyı üstlendi. Daha sonra yapılan açıklamada ise "Barbarca katliamlardan sorumlu Esad'ın çok sayıda sağ kolunun öldüğü operasyonun başarılı olduğu" vurgulandı. Özgür Suriye Ordusu'nu oluşturan muhalif gruplardan Livau'l-İslam'a bağlı Şehitler Timi sözcüsü Ebu Ammar, Şam'daki saldırıyı üstlendi. Sözcü ölü ve yaralı sayısı hakkında bilgi vermedi.

ŞAM' IN YARISI MUHALİFLERDE
Muhaliflerin komutanı Riyad El Esad, "Büyük Savaş"ın başladığını ve Şam'ın yarısının artık muhaliflerin kontrolünde olduğunu söyledi. Uluslararası basına konuşan Riyad, Esad'ın sarayı çevresinde görev yapan bin 200 askerin de ordudan firar ederek kendi saflarına katıldığını ileri sürdü. Suriye'de birçok kentte ordudan kopmaların yaşandığı ve askerlerin bölük bölük muhalif saflarına geçtiği gelen bilgiler arasında.

İŞTE SALDIRININ GÖRÜNTÜSÜ

BİZE ULAŞIN