Şam'da muhalif avı

Suriye'de üst düzey yöneticilerin hayatını kaybettiği saldırıların ardından rejimin muhaliflere yönelik şiddeti artırmasıyla birlikte dünden bu yana ölenlerin sayısı 300'ü aştı

Suriye'de, dünden bu yana meydana gelen şiddet olaylarında 300'den fazla kişi hayatını kaybetti. Şam'da rejimin üst düzey yöneticilerinin hayatını kaybettiği saldırılar, rejimin de muhaliflere yönelik şiddeti artırmasına neden oldu.

Şam'da Ulusal Güvenlik Kurulu'nun toplantıda olduğu sırada burada meydana gelen patlamada, aralarında Savunma Bakanı Davud Racha ile Genelkurmay Başkan Yardımcısı ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in eniştesi Asıf Şevket'in de aralarında bulunduğu 5 kişi ölmüştü.

Bu olayın ardından, Şiilerin çoğunlukta olduğu Seyyide Zeyneb bölgesinde bir muhalifin cenaze törenine katılan kalabalığa yönelik şiddetli saldırıda en az 100 kişi hayatını kaybetti.

Cenaze törenindeki saldırı dışında, Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Suriye ordusunun muhaliflere yönelik ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda Şam ve kırsalında 106, Dera'da 18, Halep'te 19, İdlib'te 16, Humus'ta 18, Deyru'z
Zor'da 11, Hama'da 8, es-Süveyda'da 3, Lazkiye'de 1, el-Heseke'de 1 olmak üzere ölü sayısının 201'e yükseldiğini duyurdu.

Suriye'deki muhalefet hareketlerinin başlamasından bu yana en kanlı günlerini yaşayan ülkede, bu rakamlara göre, dünden bu yana hayatını kaybedenlerin sayısını toplamda 300'ü aşmış bulunuyor.

BİZE ULAŞIN