Dışişleri'nden Rusya-Çin vetosuna tepki

Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin gündemindeki UNSMIS karar tasarısının kadük kalmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, Suriye konusundaki karar tasarısının üçüncü defa veto edilmiş olmasını hayal kırıklığı olarak nitelendirdi.

Bakanlık, Güvenlik Konseyi'nin uluslararası barış ve güvenliği tehdit eden bir konuda bir kere daha sorumluluğunu yerine getiremediğini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Suriye'deki durumun her geçen gün daha vahim bir boyut kazandığı bir dönemde, BM Güvenlik Konseyi'nin gündemindeki UNSMIS karar tasarısının 11 olumlu, 2 çekimser ve 2 olumsuz oy alarak kadük kalması ve Suriye konusunda bir karar tasarısının üçüncü defa veto edilmiş olmasının hayal kırıklığı yarattığını bildirdi. Bakanlık, Güvenlik Konseyi'nin uluslararası barış ve güvenliği tehdit eden bir konuda bir kere daha sorumluluğunu yerine getiremediğini belirtti. Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Temennimiz, Güvenlik Konseyi'nin hatasından dönmesi ve Suriye'de meşru ve kendi halkıyla barışık bir yönetimin bir an önce kurulmasıdır. Bu gerçekleşmediği takdirde Suriye ve bölgede barış ve güvenliğin yeniden tesisi mümkün olamayacaktır. Suriye, tarihi bir dönüm noktasındadır. Uluslararası toplum, bu kritik aşamada Suriye halkının yanında yer alarak tarihin akışı yönünde düzenli bir geçişi sağlayacak adımların kararlılıkla atılmasını sağlamalıdır."
BİZE ULAŞIN