İnsansı robot şaka da yapıyor

ABD'de geliştirilen bağımsız düşünme yeteneğine sahip robot, insan mimiklerini saşırtıcı derecede başarıyla taklit ediyor. Gazetecilerle yalnız görüşen Bina48 adlı robot, sorulara mantıklı ve esprili yanıtlar verebiliyor

ABD'li bir şirket, şiir okuyup insan mimiklerini taklit edebilen, dünyanın en gelişmiş insansı robotunu yaptı. ABD'nin Vermont eyaletinde nanoteknoloji üzerine araştırmalar yapan Terasem Movement Foundation şirketi, ürettiği insansı robotla, bu alanda yeni bir sayfa açtı. Şirketin kurucularından Bina Rothblatt ile yapılan, yaklaşık 20 saat süren bir görüşmede, Rothblatt'ın çocukluğundan meslek hayatına kadar kapsamlı bilgiler elde edildi. Bu bilgiler, sanal zeka veri tabanına yüklendi. Daha sonra "akıl dosyası" olarak nitelenen bu veriler, Bina48 adı verilen insansı robota yüklendi. Şimdiye kadar üretilen insansı robotların en gelişmişi olan Bina48'in bağımsız düşünme, mimiklerle duygularını gösterme gibi özellikleri bulunduğu belirtildi.

IRKÇILIK KARŞITI

Gazetecilerle kendi başına hiç tereddüte düşmeden röportaj veren Bina48, hayatın anlamından gökyüzünün neden mavi olduğuna kadar bir dizi soruya mantıklı cevaplar verebiliyor. Müzik dinleyen, şiir okuyan insansı robot, şaka yapıp insan mimiklerini de şaşırtıcı derecede başarıyla taklit edebiliyor. Afro Amerikan olarak tasarlanan Bina48 ırkçılık ve şiddet karşıtı görüşleri ile de dikkat çekiyor. Bina48, kendisini de yakından ilgilendiren "Sanal zeka nedir?" sorusuna, "Bilimin, bilgisayarların insan gibi düşünmesine olanak tanıyan son teknoloji ürünü" diye cevap veriyor. İnsansı robotların yakında günlük hayatta kendisine yaygın şekilde yer bulacağı kaydedildi. Robotların insanlara yardım edecek faaliyetlerde bulunacağı belirtiliyor.
BİZE ULAŞIN