Şam'da son raunt

Suriye ordusu, Şam halkına çağrıda bulunarak, herkesin 48 saat içinde çatışma alanlarını terk etmesini istedi. Çarşamba günkü intihar saldırısından sonra ortadan kaybolan Esad ise dün yemin törenine katıldı

  • Dünya
  • Cuma 20.07.2012
Önceki gün Suriye Savunma Bakanı Davud Raciha, Savunma Bakan Yardımcısı Asaf Şevket ve Devlet Başkanı İkinci Yardımcısı Hasan Türkmani'nin hayatını kaybetmesine neden olan saldırının ardından, Suriye ordusu muhaliflere karşı son kozunu oynamaya hazırlanıyor. Ordudan dün yapılan açıklamada, Şam halkının çatışma alanlarını 48 saat içinde terk etmesi istendi. Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan üst düzey bir yetkili, muhaliflerin tamamen temizleneceğini kaydederek, sivil halkın bölgeden uzaklaşması gerektiğini söyledi.

ORDUDAN KİTLESEL FİRARLAR

Başkentin çeşitli mahallelerinde çatışmaların da bütün şiddetiyle devam ettiği kaydedildi. Yabancı haber kaynaklarının "en şiddetli çatışmalar" olarak duyurduğu olayların özellikle başkentin güney kesiminde yoğunlaştığı bildirildi. Meydan mahallesinde ordu birliklerinin askeri araçları bile bırakarak geri çekildiğini iddia eden muhalif kaynaklar, Özgür Suriye Ordusu'na bağlı birliklerin Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı kuşattığını da duyurdu. Havaalanı yolunda ciddi çatışmaların yaşandığı bilgileri verilirken, Suriye'nin Antakya'ya açılan sınır kapısı Babu'l-Hava'nın ve Irak sınırının muhalifler tarafından kontrol edilmeye başladığı açıklandı. Ordu birlikleriyle muhalifler arasındaki çatışmalarda dün 80'den fazla kişi hayatını kaybederken, Şam'da önceki gece bir cenaze töreni için toplanan kalabalık üzerine ateş açılması sonucu en az 250 kişinin öldüğü bildirildi. Muhalif kaynaklar, Suriye ordusundan ayrılışların kitlesel firara ve kaçışa dönüştüğünü açıkladı. Özellikle Savunma Bakanı Davud Raciha'nın hayatını kaybetmesinin askerler üzerinde moral yönden çöküntü yarattığı kaydedilirken, ülke çapındaki kontrol noktalarında çok sayıda terk edilmiş silah ve mühimmat bulunduğu belirtildi.

BOMBA NASIL PATLADI?
Suriye'de 16 aydır devam eden çatışmalarda ilk kez Devlet Başkanı Beşar Esad'ın beyin takımını hedef alan saldırının nasıl gerçekleştirildiği konusundaki bilinmezlik sürüyor. Suriye kanadından saldırı ile ilgili ne bir fotoğraf paylaşıldı ne de nasıl gerçekleştiğine dair detaylı bir bilgi. İngiliz Telegraph gazetesine konuşan muhalif Özgür Suriye Ordusu yetkilisi ise toplantı salonuna günler öncesinde biri çikolata paketinde diğeri büyük bir çiçek saksısına gizlenmiş iki bomba koyduklarını söyledi. AA'ya konuşan muhalifler saldırının hedefinin Esad olduğunu söyledi.

ŞAM'DA SOKAK ÇATIŞMALARI
Suriyeli muhaliflerin sanal ortamda yayımladıkları videolarda Şam'da yaşanan sokak çatışmaları bütün çıplaklığıyla görülebiliyor.
BİZE ULAŞIN