BM dışı müdahale sinyali

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Suriye krizinin çözümü konusunda, Rusya'nın engellemeleri yüzünden çalışamaz duruma gelen BM Güvenlik Konseyi dışında adımlar atacaklarını açıkladı

  • Dünya
  • Cumartesi 21.07.2012
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Rusya'nın Suriye konusundaki tavrı yüzünden Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin adım atamadığını belirterek, Moskova'nın son Suriye tasarısını veto etmekten dolayı pişman olacağını söyledi. Rusya'nın Suriye meselesi yüzünden uzun vadeli menfaatlerini tehlikeye attığından da söz eden Hague, "Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dışında adımlar atacağız. Muhaliflere her türlü desteği vereceğiz, olaylardan etkilenenlere de insani yardım ulaştıracağız" dedi. BBC televizyonuna bir röportaj veren William Hague, muhalefete silah verilip verilmeyeceği şeklindeki soruya ise "Geleceğe dair hiçbir seçeneği denklem dışında bırakmıyorum, çünkü ne olacağını şimdiden kestirmek çok zor. Fakat, Ortadoğu'daki çatışmalarda taraflardan herhangi birine öldürücü destek vermek şeklinde bir politikamız hiçbir zaman olmamıştır" cevabını verdi. ABD'nin BM Büyükelçisi Susan Rice de yaptığı açıklamada, son Suriye tasarısını veto eden Rusya ve Çin'i tarihin sert bir biçimde yargılayacağını vurguladı.

BİR AY UZADI

Dün, siyaset kulisleri Rusya'nın Paris Büyükelçisi Alexandre Orlov'un, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın 'medeni biçimde' görevini bırakmaya hazır olduğu açıklamasıyla dalgalandı. Ancak açıklama hem kendisi, hem de Suriye rejimi tarafından yalanlandı. BM Güvenlik Konseyi İngiltere'nin Suriye'deki BM Gözlemci misyonunun görev süresinin 30 gün daha uzatılması önerisini kabul etti. Diplomatik kaynaklar İngiltere'nin tasarıda "Son 30 gün ibaresine "şiddet azalırsa tekrar uzatma yapılabilir"ifadesini ekleyerek Rusya'nın gönlünü aldığını belirtiyorlar. Öte yandan Rusya Güvenlik Konseyi acil olarak toplandı. Rusya'nın ayrıca Suriye'ye saldırı helikopteri göndermekten vazgeçtiği de gelen haberler arasında.

BİZE ULAŞIN