Esad Şam'da intikam peşinde

Suriye'nin başkenti Şam'da günlerdir devam eden çatışmalarda, Esad birliklerinin muhaliflere karşı üstünlük sağladığı bildirildi. Muhalifler ise 'taktik icabı' geri çekilmeye başladıklarını duyurdu

  • Dünya
  • Cumartesi 21.07.2012
Başkent Şam'da hafta başından bu yana muhaliflerle ordu birlikleri arasında yaşanan çatışmalarda, Beşar Esad'a bağlı kuvvetlerin üstünlüğü sağladığı bildirildi. Suriye resmi haber kaynakları 'teröristler'in püskürtüldüğünü duyururken, muhalifler ise 'taktik icabı' geri çekildiklerini, daha kapsamlı saldırılar için döneceklerini kaydetti. Çatışmaların sona ermesinden sonra, özellikle Meydan ve Tadamun semtlerinden gelen fotoğraflarda kıyameti andıran sahneler, yanmış otomobiller ve harabeye dönmüş evler görülüyor. Suriye ordusuna mensup askerlerin ise sevinç gösterileri yaparak mahallelerde dolaştıkları kaydediliyor.

İKİ GÜNDE 407 KİŞİ ÖLDÜ
Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü de, önceki günden bu yana ülke çapında devam eden çatışmalarda, çoğu Şam ve çevresinde olmak üzere, en az 407 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Muhalif kaynakların verdiği bilgiye göre, ordu birlikleri birçok kentte operasyonlarını aralıksız sürdürüyor. Öte yandan, çarşamba günü düzenlenen bombalı saldırıda ağır yaralanan Suriye Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Tümgeneral Hişam Bahtiyar'ın hayatını kaybettiği ifade edildi. Özür Suriye Ordusu'ndan yapılan açıklamada da, gerçekleştirilen saldırının hazırlıklarının uzun süredir devam ettiği, bombaların binanın çatısına 3 hafta öncesinden yerleştirildiği ileri sürüldü. Açıklamada, eylemin uluslararası dengelerin değiştirilmesi için yapıldığı vurgulandı. Suriye Müslüman Kardeşler Teşkilâtı'nın İstanbul'da düzenlediği toplantıdan, ülkeyi demokratik çok partili sivil yönetime taşımak için bir parti kurulması kararı çıktı.

2 GÜNDE 30 BİN KİŞİ LÜBNAN'A KAÇTI
Cenevre'deki Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği son 48 saat içinde 30 bine yakın Suriyelinin Lübnan'a giriş yaptığını açıkladı. Komiserlik, ateşten kaçarak sınıra gelen bazı Suriyelilerin kimliklerinin dahi olmadığını belirtti. Lübnan Toplumsal Sorunlar Bakanı Abu Faur ise, Şam'da rejimin olası büyük saldırısından kaçan binlerce sığınmacı için daha fazla okulun barınma amacıyla devreye sokulacağını söyledi. Bakan Faur, birçok sığınmacının sınır kapısı yerine dağlık bölgelerden yürüyerek ülkeye girdiğini ve bu sayının artmasından endişe ettiklerini açıkladı.

RAMAZANIN BAŞLANGICI ÜZERİNDEN KAVGA
Müslümanların kutsal ayı ramazanın başlangıcına dair yaşanan tartışmalar, Suriye'de iktidar ile muhalefet arasındaki gerginliklere bir yenisini daha ekledi. Muhalifler, İslâm dünyasının çoğunluğuna uyarak dün oruca başlarken, resmi açıklamada orucun başlangıç zamanı cumartesi (bugün) olarak belirtildi. Muhalifler, Esad rejimini "ramazanda katliam yapıyor" denilmemesi için orucun başlangıç gününü ertelemekle suçladı.
BİZE ULAŞIN