"AB'nin onay vermesi zor"

Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli, Avrupa Birliği'nin Şam'a askeri müdahaleye onay vermesinin zor olduğunu söyledi.

  • İHA
  • Dünya
  • Pazar 22.07.2012 13:48
Kathimerini gazetesine özel demeç veren Markulli, Suriye'deki durumun oldukça kritik olduğunu belirterek buradaki olayların artmasının Kıbrıs ile bölgeyi etkileyeceğini ifade etti. Markulli, Güney Kıbrıs'ın 200 bin Avrupalı ve yabancı vatandaşın taşınmasına da yardımcı olacağını, bu sayının göçmenler veya siyasi sığınma başvuru sahipleriyle ilgili olmadığını da belirtti.

Markulli, Rus filosuna sağlanan kolaylıklar ile İranlı meslektaşının kısa bir süre önce Güney Kıbrıs'a yaptığı ziyarete de değindi. İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi'nin kısa bir süre öncesine kadar AB'ye girişinin yasak olduğu ve mal varlığının AB'ın kara listesinde bulunduğu anımsatılarak adaya ziyaretinde AB ile istişarede bulunulup bulunulmadığına ilişkin soru üzerine Markulli, ziyaretle ilgili AB üyesi tüm ülkeleri bilgilendirdiklerini ve olumsuz bir tepki de almadıklarını söyledi.

İran Dışişleri Bakanı'nın AB'de girişi yasaklanan kişiler listesinde bulunmadığını, ayrıca AB'den iki dışişleri bakanının kısa bir süre önce İran Dışişleri Bakanı Salihi ile görüştüğüne dikkati çeken Markulli, Salihi'nin ağustos ayında İran'da yapılacak Bağlantısızlar Hareketi üyesi ülke başkanları toplantısına Başkan Hristofyas'ı davet etmek için Güney Kıbrıs'a geldiğini anlattı. Markulli, Hristofyas'ın AB dönem başkanlığı sorumluluğu ve ağır programı nedeniyle bu toplantıya katılamayacağını da söyledi.

Salihi'nin Güney Kıbrıs'ta terör şüphesiyle tutuklanmasının ardından neler yapıldığına ilişkin bir soruya da Markulli, konunun devletin ilgili birimleri tarafından araştırılmaya devam ettiğini belirterek, bu konu hakkında kamuoyu önünde tartışmalara girilmesinin yararlı olmayacağını sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN