Muhalifler bir kapıyı daha ele geçirdi

Kilis'teki Suriye'ye ait Esselame Gümrük Kapısı gece yoğun süren çatışmaların ardından muhaliflerin eline geçti.

Kilis Öncüpınar Gümrük Kapası'nın karşısında yer alan Suriye'ye ait Esselame Sınır Kapısı'nın kontrolü gece Suriye ordu birlikleri ile muhalif güçler arasında çıkan yoğun çatışmaların ardından, bu sabah erken saatlerinden itibaren muhalif güçlerin kontrolüne geçti. Muhalifler sınırdaki bayrak direğine kendi bayraklarını astı.

Hatay Cilvegözü Gümrük Kapısı'nın karşısında yer alan Babesselam Sınır Kapısı ile Karkamış'taki Cerablus Sınır Kapısı'nın Suriye ordu birlikleri ile muhalif güçler arasında çıkan çatışmaların ardından kapıların kontrolünün muhaliflerin eline geçmesinin ardından, muhalifler güçler, dün gece de Kilis'teki Esselame Sınır Kapısı'nın kontrolünü ele geçirmek için kapıdaki Suriye ordu birliklerine karşı saldırı başlattı.

Gece geç saatlerde başlayan ve sabaha kadar yer yer devam eden çatışmaların ardından, Suriye ordu birlikleri Esselam Sınır Kapısı'ndan çekildi. Bunun üzerine Suriye'li muhalifler Esselame Sınır Kapısı'na gelip kapıdaki direkte asılı bulunan ve iki yıldız ile kırmızı, siyah ve beyaz renklerden oluşan resmi Suriye bayrağını indirip, yerine yeşil, beyaz ve siyah renkler ile 3 kırmızı yıldızdan oluşan kendi bayraklarını astılar.

Kilis Öncüpınar Gümrük Kapısı'nın karşı tarafında yer alan Esselame Sınır Kapısı'nın kontrolünü ele geçiren muhaliflere konteyner kentte kalan Suriyelilerin, araçla su ve yiyecek götürdükleri görüldü. Sınır boyunca yer yer silah seslerinin geldiği Öncüpınar Gümrük Kapası'ndan Türk vatandaşları ile araçların Suriye'ye geçişine gümrük yetkilileri can güvenlikleri olmadığı gerekçesiyle müsaade etmediği bildirildi.

Suriye sınırında görevli Türk askerleri, sınırdan görüntü çekmeye çalışan Türk ve yabancı basın mensupları ile bölgede yer alan sebze ve meyve bahçelerinde çalışan köylüleri sınırdan uzaklaştırdıkları görüldü. Askerlerin sınır boyu zırhlı araçlar eşliğinde çok sıkı askeri önlem aldıkları gözleniyor.

7 Suriyeli Türkiye'ye getirildi

Ülkelerinde çıkan olaylarda yaralanan 7 Suriyeli Türkiye'ye getirildi.

Reyhanlı ilçesine bağlı Kuşaklı, Bükülmez ve Kavalcık köyleri sınırına akrabaları tarafından getirilen, aralarında kadınların da bulunduğu Suriyeli 7 yaralı Türkiye'ye geçti.

Suriye'nin İdlib kentine bağlı köy ve beldelerde çıkan çatışmalarda yaralandığı öğrenilen 7 kişi, Reyhanlı Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Yaralılardan Abdulaziz Sabal (18) Antakya Devlet Hastanesinde, adı öğrenilemeyen 52 yaşındaki Suriyeli kadın ise Reyhanlı Devlet Hastanesi'nde yapılan müdahaleye rağmen hayatını kaybetti.

Cesetler, Adana Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

Başkent Şam'dan yoğun silah ve patlama sesleri yükseliyor

Suriye'nin başkenti Şam'da hava destekli düzenlenen operasyonlarda kentin tüm kesimlerinden silah ve patlama sesleri yükseliyor.

Ordu hava destekli olarak Şam'ın Mezze, Kefer Susa ve Haresta semtlerine operasyonlarını yoğunlaştırırken, Özgür Suriye Ordusu'nun Mezze semtinden çekildiği ifade edildi.

Başkent Şam'da yoğun patlama ve silah sesleri yükselirken, bir askeri helikopter keşif uçuşu yapıyor.
BİZE ULAŞIN