Suriye'de yakalanan askerler İranlı

Şam'daki bombalı saldırıdan sonra Türkiye ve Irak sınırındaki bazı gümrük kapılarını ele geçiren Özgür Suriye Ordusu, ülkenin yüzde 60'ını kontrol altına aldığını ileri sürüyor.

Muhalif kaynaklar, son iki günde öldürdükleri ve esir aldıkları kişilerin kimliği konusunda ise çarpıcı bilgiler veriyor. Bunların büyük çoğunluğunun İran uyruklu olduğunu, bazılarında İran Devrim Muhafızları kimliklerinin çıktığını söylüyorlar. "Artık resmen İran'la savaşıyoruz. Suriye'de özellikle helikopterleri ve ağır silahları İranlılar kullanıyor." diyen muhalifler, üzerinde kimlik çıkmayan esirler arasında Arapça bilmeyen Farsça konuşan silahlı milislerin bulunduğuna dikkat çekiyor. Birçok muhalif aktivist, cezaevlerinde kendilerine işkence yapıldığı sırada bazı askerlerin Farsça konuştuklarını duyduğunu anlatıyor.

İran'ın bölgedeki en önemli müttefiki Beşşar Esed'i kaybetmemek için Suriye'deki isyanı bastırmak üzere özel birlikler gönderdiği ileri sürülmüş, bu iddialar İran Devrim Muhafızları Komutan Yardımcısı İsmail Kouni tarafından da doğrulanmıştı. İran'ın, Irak üzerinden Şam'a mühimmat gönderdiği de öne sürülüyor. Bu arada Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Suriye'nin Bab el Hava Sınır Kapısı'nda önceki gün Türk TIR'larının yakılması olayının muhalif Özgür Suriye Ordusu ile alakalı olmadığını, yağma olaylarının kaçakçılık yapan bağımsız gruplarca gerçekleştirildiğini ifade etti. Kaçırılan TIR'ların bulunması için de çalışma yapıldığı bilgisini veren Lekesiz, Suriye'de rehin alındığı bildirilen Türk şoför Ahmet Yılmaz'ın durumunun da Dışişleri Bakanlığı tarafından takip edildiğini aktardı. Suriye'de çatışmaların şiddetlenmesinden dolayı Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Türk vatandaşların Suriye'ye geçişine izin verilmiyor.

Kaynak: Zaman
BİZE ULAŞIN