Irak'ta kanlı pazartesi

Başkent Bağdat'ta bugün 6 ve ülkenin kuzeyindeki Kerkük şehrinde de 4 bombalı saldırı yapıldı.

Irak'ın başkenti Bağdat ve kuzeyindeki Kerkük şehrinde düzenlenen bombalı saldırılarda ölü sayısının 82'ye yükseldiği bildirildi.

Irak'ta sivilleri hedef alan bombalı saldırılar düzenlendi. Başkent Bağdat'ta 6 ayrı noktada düzenlenen ve evleri hedef alan saldırıda 51 kişi öldü. İlk açıklanan ölü sayısı 28'di.

Polis kaynakları Taji'de evlerin etrafına döşenmiş bombaların patlatıldığını patlamada ilk anda 17 kişinin öldüğünü, ancak ölü sayısının sürekli arttığını belirtti. Taji Sünni kasabası olarak biliniyor.

Patlamalardan sonra kurtarma ekipleri bölgeye intikal ederken bu sefer bir de intihar saldırısı gerçekleşti. Olay mahalline giden 11 polis saldırıda öldü.

Ölü sayısının daha da artmasından korkuluyor.

ASKERİ ÜSSE SALDIRI

Yine Irak'ta gerçekleşen askeri üsse gerçekleştirilen silahlı saldırıda 13 asker öldürüldü. Irak'ın kuzeydoğusundaki Udaim kasabasında askeri üsse düzenlenen silahlı saldırıda 13 askerin öldüğü bildirildi. Ülke genelindeki bugünkü saldırıların bilançosu ise toplam 82'ye yükseldi.

Iraklı üst düzey bir polis yetkilisi, Udaim'deki askeri üsse 3 araçla gelen silahlı kişilerin çevreye ateş açtıklarını söyledi. İsmini açıklamak istemeyen yetkili, saldırıda 13 askeri öldürdüğünü ifade etti.

KERKÜK'TE DE PATLAMA CAN ALDI

Irak'ın Kerkük şehrinde bu sabah bomba yüklü dört araçla düzenlenen saldırılarda 5 kişinin öldüğü, 19 kişinin yaralandığı bildirildi.

Kerkük Polis Müdürü Yardımcısı Turhan Abdurrahman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kerkük şehrinin değişik yerlerinde park halindeki bomba yüklü dört araçla saldırılar düzenlendiğini, ilk verilere göre 5 kişinin öldüğünü ve 19 kişinin yaralandığını söyledi.

Abdurrahman, Kerkük şehrinde iki patlamanın daha olduğunu, bu iki patlama hakkında kendilerine henüz bilgi ulaşmadığını belirtti.

BİZE ULAŞIN