Kürtaj bir ülkede daha tartışılıyor

Kürtajın yasak olduğu İrlanda'da hükümet, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kürtajla ilgili yasanın uygulanmasındaki sorunlara ilişkin 2010 yılındaki hükmü konusunda ne yapacağına karar vermek için, yıl başında oluşturulan uzmanlar grubunun raporunu bekliyor.

Başbakan Yardımcısı Eamon Gilmore, konunun hassaslığına işaret ederek, ''Bir sonuca ulaşmadan önce uzmanlar grubunun raporunu beklemek durumundayız'' dedi. Çocuk Bakanı Frances Fitzgerald da 14 uzmanın hazırladığı raporun sonbaharda yayımlanacağını bildirdi.

İrlanda'da zaman zaman yeniden gündeme taşınan kürtaj yasağı tartışmaları, 2010 sonunda AİHM'in kürtaj için İngiltere'ye gitmek durumunda kalan kanser hastası bir kadının şikayetine ilişkin hükmüyle yeniden alevlenmişti.

AİHM, ismi gizli tutulan kadının şikayetini, İrlanda yasalarının hamile bir kadına yasal kürtaj olup olamayacağına dair erişilebilir ve etkin bir yöntem gösteremediği gerekçesiyle haklı bulmuş ve İrlanda'nın bu konuda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni ihlal ettiğine karar vermişti.

İrlanda'da ''doğmamış çocuğun yaşam hakkı'' üzerine bina edilen kürtaj yasağı, yalnızca hamileliğin kadının hayatını tehlikeye attığı durumları kapsamı dışında tutuyor.
BİZE ULAŞIN