Başkan acılarını paylaşıp ağladı

James Holmes'in kurbanı olan 12 kişinin yakınlarını ziyaret eden ABD Başkanı Obama, onlara sarılıp gözyaşı döktü. Başkan yaralı kurtulanları da ziyaret etti. Batman filminde katliam yapan Holmes, suçlu bulunursa idam edilecek

ABD'de geçtiğimiz cuma Batman serisinin son filminin gösterimi sırasında sinemada katliam yapan James Holmes, Başkan Barack Obama'yı gözyaşlarına boğdu. 12 kişiyi öldüren ve 58 kişiyi de yaralayan Holmes'un katliam yaptığı Aurora kentini ziyaret eden Obama, kurban yakınları ve hayatta kalanlarla bir araya geldi. Colorado Üniversite Hastanesi'ni ziyaret eden Obama tedavilerine devam edilen 10 yaralı ile görüştü. Hayatta kalan kurbanlarla da görüşen Obama, "Başkan olarak değil bir baba, bir eş olarak geldim" dedi. "Kızlarım Malia ve Sasha da film izlemeye gidiyor. Ben ve eşim Michelle bu akşam kızlarımıza daha fazla sarılacak olmaktan dolayı şanslıyız. Ama evlatlarını kaybedenler o kadar şanslı değiller" diyen Obama yaptığı görüşmeler sırasında kurban yakınları ile bazen gözyaşlarına boğulduklarını, bazen dakikalarca kucaklaştıklarını ve bazen de gülümsediklerini anlattı.

"HERKESİ DİNLEDİ"
Obama basın toplantısında, katliam sırasında yaşananları el hareketleri ile uzun uzun anlatmayı da ihmal etmedi. Obama, bir kişinin boynundan yaralanan bir kurbanın kanını durdurmak için iki parmağı ile kurşunun isabet ettiği bölüme dakikalarca bastırdığını, aynı hareketi yaparak anlattı. Kurbanlardan Jessica Ghawi'nin kardeşi Jordan, Twitter'dan "Obama tek tek bütün hastanedeki kurbanlarla ve ölenlerin yakınları ile ilgilendi. Herkesin anlattığını dinledi" dedi. Kasımda ikinci kez başkanlık için yarışacak olan Obama, her felaketin ardından o bölgeyi ziyaret etmesi ile tanınıyor. Batman: Kara Şövalye'nin Yükselişi filminin ilk gösterimi izlemek isteyenleri kurşuna dizen 24 yaşındaki Holmes ise dün ilk kez hakim karşısına çıktı. Cuma gecesi yaptığı katliamın ardından tutuklanan Holmes, polis ile işbirliği yapmadı. Bu nedenle kendisine Batman'in rakibi olan Joker benzetmesi yapan Holmes'un neden böyle bir eylem gerçekleştirdiğinin ortaya çıkmasının aylar sürmesi bekleniyor. Holmes'un suçlu bulunması halinde idam edilmesine kesin gözü ile bakılıyor. Arapahoe County hapishanesinde hücre hapsinde tutulan Holmes'un idamdan kurtulması için tek şart akli dengesinin yerinde olmamasına dair rapor alması gösteriliyor. Ancak polisten yapılan ilk açıklamalarda katliamına aylar öncesinde mühimmat alarak hazırlanan ve evini bubi tuzakları ile donatan Holmes'un akli dengesinin yerinde olmadığına dair raporun çıkması çok düşük ihtimal olarak görülüyor. Polis bir yandan da Holmes'un evinde bulunan kimyasalları nasıl temin ettiğini öğrenmeye çalışıyor. Katliam sırasında kullandığı mühimmatı internet üzerinden tamamen yasal yollarla alan Holmes'un evindeki kimyasalları ise doktora yaptığı Colorado Üniversitesi kimliği ile temin ettiği ihtimali üzerinde duruluyor. Polis üniversite ile işbirliği yaptığını açıkladı. Holmes'un 5 yıllık nörobilimler alanında doktorasının son yılında neden okuldan ayrıldığı sorusuna da henüz cevap bulunamadı.

İŞBİRLİK ÇİSİ VAR MI?
Katliamı yapan 24 yaşındaki James Holmes'un eylemi tek başına mı yapıp yapmadığı hala netlik kazanmadı. Polis, eldeki bilgilerle Holmes'un "yalnız kurt" olarak tanımlanan saldırgan profiline uygun olduğunu söylüyor. Ancak, zanlının doktora yaptığı dönemden arkadaşı olan Yeom Pyo Lee isimli bir gencin de kısa süreliğine tutuklanması kafaları karıştırdı. Lee'nin telefonundan polise, "Eğer Holmes serbest bırakılmazsa yeni katliamlar yolda" mesajı geldiği açıklandı. Ancak mesajı kimin bıraktığı hakkında bir bilgi verilmedi. Görgü tanıklarından bazıları da Holmes'un ateş açmaya başladığı sırada acil çıkış kapısından birilerinin kaçtığını gördüklerini söyledi. DIŞ HABERLER

BATMAN KATİLİ HÂKİM ÖNÜNDE
12 kişiyi öldüren James Holmes ilk kez hâkim karşısına çıktı. Saçlarını turuncu-pembe karışımı bir renge boyayan Holmes'un sürekli sabit bir noktaya baktığı gözlemlendi. Holmes'un yargılanmasına 30 Temmuz 'da başlanacak. Savcıların, kurbanların ailelerinin de istemesi halinde idam cezası talep edebileceği belirtiliyor.


BİZE ULAŞIN