Esad'a güvenli çıkış teklifi

Arap Birliği Dışişleri Bakanları'nın Doha'daki toplantısından, görevini hemen bırakması karşılığında Esad'a güvenli çıkış sağlanması teklifi çıktı. Suriye yönetimi ise bu teklifi reddetti

Arap Birliği Dışişleri Bakanları'nın Katar'ın başkenti Doha'daki toplantısında, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a, görevini hemen bırakması karşılığında kendisi ve ailesi için ülkeden güvenli çıkış sağlanması kararı üzerinde uzlaşma sağlandı. Katar Başbakanı Hamad Bin Casim tarafından açıklanan karar, Suriye yönetimi tarafından hızlı bir şekilde reddedildi. Irak hükümetinden yapılan açıklamada ise ülkelerinin kaderine ancak Suriye halkının karar verebileceği vurgulanarak, "Irak heyeti, Arap Birliği toplantısının bu kararına rezervini koymuştur. Suriye meselesine dışarıdan müdahale olmamalıdır" denildi. Suriye Dışişleri Bakanı Cihad Makdisi ise dün sürpriz bir çıkış yaparak, ülkesinin elinde kimyasal silah bulunduğunu kabul etti. Başkent Şam'da basın mensuplarının karşısına çıkan Makdisi, "Ne olursa olsun, Suriye elindeki silahları halka karşı kullanmayacaktır. Ancak dışarıdan bir askeri müdahale olursa, o zaman kimyasal silahlar da kullanılacaktır" dedi. Söz konusu silahların Suriye ordusunun koruması altında bulunduğunu kaydeden Makdisi, başkent Şam'da güvenliğin hızlı bir şekilde tesis edildiğini de sözlerine ekledi.

'SURİYE SÖZ VERDİ'
BM Genel Sekreteri Ban Ki -Mun ise Suriye'nin kimyasal silah kullanmayacağına dair söz verdiğini söyledi. Suriye'nin elindeki kimyasal silahlar konusu, uzun süredir ABD ve Batı ülkelerini meşgul ediyor. ABD'li yetkililer, Beşar Esad yönetiminin düşmesi durumunda bu silahların terörist grupların eline geçeceğine dair endişelerini dile getirdi.

HALEP'İN DÖRT MAHALLESİ MUHALİFLERİN ELİNDE
Suriye'nin en büyük kenti Halep'te ordu birlikleriyle muhalifler arasındaki çatışmalar devam ediyor. Özgür Suriye Ordusu'na bağlı güçlerin tanklara karşı mücadele verdiği kentin Salahaddin, Sahur, Hanano ve Tarik El Bab mahallelerinin tümüyle muhaliflerin kontrolüne geçtiği kaydedildi. Fransız Le Monde gazetesi muhabirleri de çatışmaların yaşandığı alanlara girip çektiği çok sayıda fotoğrafı dünyayla paylaştı. Dün Suriye'nin çeşitli kentlerinde ordu birliklerinin düzenlediği operasyonlarda en az 109 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

İRAN: SURİYE'DE DURUM SON DERECE NORMAL
İran yönetiminden yapılan açıklamada, Suriye'deki durumun son derece sakin olduğu vurgulanarak, bu ülkedeki İran vatandaşlarının dönmelerini gerektirecek herhangi bir tehlikenin bulunmadığı kaydedildi. Resmi haber ajansı IRNA'ya konuşan İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi "Başkent Şam'da ve diğer kentlerde şu anda durum sakin. Suriye'de yaşayan İranlıların endişe etmelerine gerek yok. Şu aşamada onlara ülkelerine dönmeleri çağrısı yapmıyoruz" dedi. Salihi, Suriye krizinin iktidar ile muhalefetin müzakereleri yoluyla çözülebileceğini tekrarladı.

ABD, GÜÇ KULLANMADAN ESAD'I DÜŞÜRME PEŞİNDE
ABD'nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın düşüşünü hızlandırmak için gizli operasyon yürüttüğü öne sürüldü. ABD'de yayımlanan Wall Street Journal Gazetesi ABD'nin, İran'dan Esad'ın askerlerine gelecek silahların ve petrolün ulaşmasını engellemek için Süveyş kanalı ve Irak hava sahasını denetlediğini yazdı. Ön saflardaki muhaliflere istihbarata desteği veren ABD yönetiminin böylece askeri güç kullanmadan Esad'ın gidişini hızlandırmayı amaçladığı kaydedildi. Gazete CIA'nin de perde arkasındaki çalışmalarını son zamanlarda iyice artırdığını yazdı.
BİZE ULAŞIN