Irak'a 400 Suriyeli giriş yaptı

Suriye'deki olaylardan kaçan sığınmacıların, bu sabahtan itibaren Irak'a giriş yapmaya başladıkları belirtildi.

Suriye-Irak sınırındaki El Enbar iline bağlı El Kaim ilçesi Kaymakamı Ferhan Ftihan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriyeli sığınmacıların bu sabahtan itibaren El Kaim Sınır Kapısı'ndan Irak tarafına girişlerinin başladığını belirterek, ''Ülkeye giriş yapan sığınmacı sayısı 400'ü buldu'' dedi.

Ftihan şöyle konuştu:

''Bu sabah erken saatlerde Suriyeli sığınmacıları kabul etmeye başladık. Şu ana kadar aralarında kadın, çocuk ve erkeklerin de bulunduğu 400 Suriyeli sığınmacı Irak'a giriş yaptı. Suriyeli sığınmacıların girişleri halen devam etmekte. Suriyeliler'in yanı sıra bu ülkede uzun yıllar yaşayan 100 Iraklı da giriş yaptı. Suriyeli sığınmacılar için ilk başta El Kaim şehri yakınında 300 çadırlık bir kamp kurduk. Çadırların sayısını artıracağız. Bölgedeki aşiretler mülteciler için gıda yardımında bulunuyor.''

Sığınmacıların çoğunun Irak'ın El Kaim şehrinin karşı tarafında bulunan Suriye'nin Elbu Kemal şehrinden olduğu öğrenildi.

Irak Hükümet Sözcüsü ve Devlet Bakanı Ali Debbağ, Suriye'deki olaylar sebebiyle ülkeye gelecek sığınmacılara harcanmak üzere 41 milyon dolar tahsis edildiğini ve sığınmacılar için Suriye-Irak sınırındaki El Kaim ve Rabia sınır kapılarının yanında iki kamp kurulacağını açıklamıştı.
BİZE ULAŞIN