Irak'ta 2012'nin en kanlı günü

Siyasi istikrarsızlık ve güvenlik krizinin gölgesinde aylardır yüzlerce kişinin öldüğü Irak'ta dün bu yılın en kanlı günü yaşandı. 18 kentte düzenlenen 27 eş zamanlı saldırıda 107 kişi öldü. Saldırıları kimse üstlenmedi. En güçlü şüpheli El Kaide

ABD askerlerinin aralık ayında çekilmesinden bu yana siyasi çıkmazın ve ciddi güvenlik boşluğunun kol gezdiği Irak, dün güne 2012'in en kanlı saldırıları ile uyandı. Aralarında başkent Bağdat'ın da bulunduğu 18 kentte düzenlenen 27 saldırıda, en az 107 kişi öldü, 268 kişi de yaralandı. Hemen hemen eş zamanlı olarak gerçekleştirilen saldırıların ana hedefi Şiiler, güvenlik güçleri ve hükümet binaları oldu. İlk olarak Bağdat'ın kuzeyindeki Taci kasabasından gelen saldırı haberi daha sonra Kerkük, Süleymaniye, Musul şeklinden devam etti.

EL KAİDE ŞÜPHESİ
Ülkenin dört bir yanını savaş alanına çeviren saldırıları üstlenen çıkmadı. Ancak ajanslara konuşan Iraklı yetkililer, kanlı eylemlerden El Kaide'nin Irak kolunu sorumlu tuttu. Uluslararası yayın organları da saldırıların El Kaide örgütünün Irak lideri Ebu Bekir el Bağdadi olduğunu öne süren bir kişinin, pazar günü Irak'ın bazı kesimlerini yeniden ele geçirecekleri açıklamasını izlediğine dikkat çekti. Dünya basını ayrıca Suriye krizinin yaşandığı günlerde Irak'taki kanlı saldırıların tesadüf olamayacağını öne sürdü. ABD'nin çekilmesinden sonra Irak'ta özellikle Şiilere karşı sıkça kanlı eylemler düzenlenmeye başlandı.
BİZE ULAŞIN