Sınırda hareketli saatler

Irak Kürt Özerk Yönetimi Başkanı Mesut Barzani El Cezire'ye Suriye ordusundan ayrılan Kürt askerlere eğitim verdiklerini söyledi. Barzani Suriye'den kaçan Kürt mültecilerin Kuzey Irak'ta eğitildiğini belirtti.

Barzani eğitimin amacının Esad kuvvetlerinin çekildiği Suriye'deki Kürt bölgelerinde güvenlik boşluğu oluşmaması için yapıldığını söyledi. Barzani böylece ilk kez Suriyeli Kürt askerlerin Kuzey Irak'ta eğitildiğini doğrulamış oldu.

BİNLERCE KÜRT ASKER SURİYE'YE YÜRÜDÜ İDDİASI
Öte yandan Barzani'nin bu açıklamalarının yanında binlerce Kürt askerinin Suriye sınırına yürüdüğü iddia edildi. Kuzey Irak'ın Kürt Bölgesi'ndeki Zaho kentinin içinden geçen Dicle Nehri kıyısındaki Dera Bir mıntıkasından üzerlerinde üniforma bulunan binlerce Kürt'ün, yürüyerek Suriye sınırına geçtiğini gösteren görüntüler ortaya çıktı.

Görüntülerde ellerinde silah olmamasına rağmen, hakim tepelerde bu kişileri koruyan silahlı askerlerin olduğu görülürken, cep telefonu ile çekildiği anlaşılan görüntülerde yürüyen askerlerin, "Kamışlo'ya yavaş yavaş ilerliyoruz. Kamışlo'yu almaya gidiyoruz" dedikleri anlaşılıyor.

Kuzey Irak'tan giden Kürtlerin Dera Bir, Andivar ve Derka Hemko güzergahından geçip Mardin'in Nusaybin İlçesi'nin karşısındaki Kamışlı Kenti'ne gittikleri öne sürüldü.

SINIRDA HAREKETLİLİK

Sınırın Suriye ve Irak tarafında bu gelişmeler yaşanırken Türkiye tarafında da askeri hareketlilik göze çarptı. Kobra helkopterler keşif uçuşu yaptı. Özellikle Cizre ve Nusaybin ilçesindeki askeri hareketlilik artmaya başladı. Cizre'den Nusaybin'e 200 sivil araçtan oluşan konvoyla asker sevkiyatı yapıldı.

BİZE ULAŞIN