Esad'ın Halep sınavı

Muhaliflerle Esad güçleri arasındaki çatışmalar Halep'te yoğunlaştı. Bütün dünya Baas sonrası için hesaplara başlarken, Halep Esad yönetimi için gerçek bir sınav niteliği taşıyor

Suriyeli muhaliflerle ordu birlikleri arasında geçtiğimiz haftalarda başkent Şam'da yaşanan çatışmaların benzeri, ülkenin ticari başkenti kabul edilen Halep'te de bütün şiddetiyle devam ediyor. Muhalifler kentin yüzde 50'lik kısmını kontrol ettiklerini savunurken, ülkenin orta kesimlerinden Halep ve çevresine çok sayıda tankın sevk edildiği bildirildi. Önümüzdeki günlerde kentte oldukça kanlı çatışmaların yaşanması bekleniyor. Türkiye sınırına yakın olması ve ticari potansiyeli nedeniyle Halep'i elde eden tarafın ciddi bir moral desteği kazanacağını kaydeden siyasi gözlemciler, kentte yaşanan çatışmaların Esad yönetimi için gerçek bir test olacağını belirtiyor.

BAN: BM, SİVİLLERİ KORUYAMADI

Fransız haber ajansı AFP'ye açıklamalarda bulunan Ebu Hişam kod adlı muhalif, Halep'teki çatışmaların özellikle Salahaddin ve Meşhed mahallelerinde yoğunlaştığını belirtti. Ebu Hişam, "Helikopterler gece-gündüz tepemizde dolaşıyor. Çatışmalara zaman zaman ara veriliyor, ama tanklar henüz çekilmiş değil" dedi. Suriye resmi makamlarından yapılan açıklamada ise, başkent Şam'da tümüyle kontrolün sağlandığı kaydedildi. Muhalif kaynakların bildirdiğine göre, Hacer el Esved semti ile Filistinlilerin barındığı Yermük mülteci kampı çevresinde hâlâ ordunun operasyonları devam ediyor. Dünkü çatışmalarda en az 56 kişi ölürken, Yunanistan, Şam Büyükelçiliği'nin kapattığını duyurdu. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Kimoon, 1995'te 8 bin Bosnalı'nın öldürüldüğü Srebrenitsa'yı ziyareti sırasında Suriye konusunda da değindi. Ban, BM'nin Suriyeli sivilleri korumada başarılı olamadığını belirterek, "Benden 20 yıl sonra bir BM genel sekreterinin Suriye'ye gidip özür dilediğini görmek istemiyorum" dedi.
BİZE ULAŞIN