Suriye ile Ürdün arasında çatışma

Suriye askerlerinin Ürdün'e geçmeye çalışan ailelere ateş açması sonucu Ürdün sınır birlikleri ile Suriye askerleri arasında çatışma çıktı. Çatışmada çok sayıda yaralı olduğu belirtiliyor.

Dera kentinin eş-Şehab bölgesinden Ürdün'e geçmeye çalışan ailelere ve sınırdaki Ürdün birliklerine Suriye askerlerinin ateş açmasının ardından çatışma çıktı.

Suriyeli askerler tarafından açılan ateşte çok sayıda yaralı olduğu bildirildi. Ürdün'ün sınıra asker takviyesi yaptığı belirtildi.

Suriye askerleri Ürdün'e kaçan ailelere ateş açtı
Suriye askerlerinin Ürdün'e geçmeye çalışan onlarca aileye ateş açması sonucu 1 çocuk hayatını kaybetti.

Ürdün Enformasyon Bakanı Sameeh Maaytah, sınırdaki Turra kasabası yakınlarında çitleri geçip kendi taraflarına gelmek isteyen bir aileye Suriye askerleri tarafından ateş açıldığını, Bilal El Labloubi adlı 3 yaşındaki çocuğun boynundan isabet alarak yaralandığını, kaldırıldığı hastanede bütün müdahalelere rağmen kurtarılamadığını açıkladı. Maaytah, "sınır ötesi saldırı olmadığını" da vurguladı.

Ürdünlü bir sınır yetkilisi, ailelerin kaçışını 2 Suriyelinin koordine ettiğini, 10 kişinin ise Suriye askerlerinin ağır ateşi altında Suriye'ye geri döndüğünü ifade etti. Ürdün'de Suriye'deki çatışmalardan kaçan 140 binden fazla sığınmacı bulunuyor.

BAŞBAKAN ERDOĞAN: BÖYLE BİR ŞEY BEKLİYORDUK
Olimpiyatlar için İngiltere'nin başkenti Londra'ya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konakladığı Berkeley Otel'de, Suriye - Ürdün sınırında yaşanan çatışma ile ilgili olarak gazetecilere ''Böyle bir şey bekliyorduk'' açıklamasını yaptı.
BİZE ULAŞIN