Esad bunu da yaptı!

Suriye Genel Devrim Konseyi Medya Sorumlusu Ebu Ubeyde, Esed yönetimine bağlı ordunun Halep'e yönelik saldırısında patladığı anda hava boşluğu oluşturarak ciğerleri patlatan vakum bombasının yanı sıra misket ve parça tesirli bombalar kullandığını iddia etti.

'Ordu Halep'te uluslararası hukukun yasakladığı bombaları kullanıyor''

Suriye Genel Devrim Konseyi Medya Sorumlusu Ebu Ubeyde, Esed yönetimine bağlı ordunun Halep'e yönelik saldırısında ''patladığı anda hava boşluğu oluşturarak ciğerleri patlatan vakum bombasının yanı sıra misket ve parça tesirli bombalar kullandığını'' iddia etti.

AA muhabirinin sorularını cevaplayan Ebu Ubeyde, Halep'in mahallelerine karadan ve havadan şiddetli saldırıların devam ettiğini belirtti. Saldırıda uluslararası sözleşmelere göre kullanılması yasak bombaların sivil yerleşim bölgelerinde kullanıldığına dikkati çeken Ebu Ubeyde, ''Esed yönetimine bağlı ordu Halep'te uluslararası hukukun yasakladığı bombaları kullanıyor'' dedi.

Ebu Ubeyde, şehirdeki insani boyutta yaşanan krize vurgu yaparak askeri uçak ve helikopterlerin rastgele ateş açtığını söyledi.

Esed yönetimine bağlı ordunun misket bombası, parça tesirli bomba ve vakum bombası gibi bombaların kullanıldığını ileri süren Ebu Ubeyde, görgü tanıklarının daha önce hiç görmedikleri Rus tipi MIG-21 savaş uçakları tarafından kentin bombalandığını belirtti.

Resmi ordunun binaları tamamen yıkan şiddetli etkiye sahip parça tesirli bomba kullandığını ifade eden Ebu Ubeyde, ''Türkiye ve dünyadan Esed rejiminin Halep'te daha önce hiç girişmediği kadar büyük bir katliama girişmesini önlemek için'' yardım istedi.

Ölü sayısı 81'e yükseldi

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü (SNHR), ordunun bugün yönetim karşıtlarının yoğun olduğu kentlere ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda çoğunluğu Halep'te olmak üzere ölü sayısının 81'e yükseldiğini duyurdu.

SNHR, ülkenin kuzeyinde yer alan Halep kentinde düzenlenen operasyonlarda biri Filistinli olmak üzere 25 kişinin öldüğünü ve çok sayıda da yaralı olduğunu kaydetti.

Örgüt, Şam'ın banliyölerinde 18, İdlib ve Hama kentinde 11'er, Dera kentinde 9, Deyru'z Zor'da 5, Humus ve Lazkiye'de birer olmak üzere güvenlik güçlerince açılan ateşte ölü sayısının 81'e çıktığını beliertti.

Bu arada, Halep ve çevre beldelerinde güvenlik güçlerinin ağır silahlarla saldırıda bulunduğunu aktaran Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), Rastan'a rastgele açılan tank ateşinde çok sayıda kişinin yaralandığını ve onlarca evin de yıkıldığını bildirdi. SRGC, Hama, Humus, Dera Deyru'z Zor, Halep ve İdlib kentinde operasyonların yoğun bir şekilde devam ettiğini dile getirdi.
BİZE ULAŞIN