Muhalifler tanklara karşı direniyor

Suriye'nin Halep kentine sevk edilen tanklardan 10 tanesi kente girdi ve Selahattin bölgesinde havan toplarıyla ateş açılmaya başlandı.

Sukkeri bölgesinde de ayrıca yoğun çatışmalar başladı ve Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı 2 kişinin öldüğü öğrenildi.

Bugün Halep'te şiddetli çatışmaların yaşanması bekleniyor ve ÖSO'da saldırılara karşı hazırlıklarını sürdürüyor.

Suriye ordusu top ve tank saldırılarının yanı sıra helikopterler de kullanıyor.

Dün, Suriye askerlerinin Halep'e savaş uçakları ve tanklarla büyük bir saldırı hazırlığında olduğu ileri sürülmüştü.

Özgür Suriye Ordusu komutanlarından Memun Gizzi de Suriye ordusunun Hama ve Şam'dan 100'den fazla tankın Halep'e doğru sevk edildiğini belirtmişti.

Binin üzerinde muhalif, Özgür Suriye Ordusuna destek için Halep'e geldi

Suriye ordusunun, günlerdir Halep sınırına yaptığı tank ve asker sevkıyatının ardından, erken saatlerde Halep'e saldırıya başladılar. Halep'in merkez mahallelerinden Selahaddin ve Sukkeri'ye ağır silah ve tanklarla başlattığı saldırıda ilk belirlemelere göre Özgür Suriye Ordusu'ndan 2 kişi yaşamını yitirdi.

Özgür Suriye Ordusu'na destek amacıyla kent dışından binin üzerinde muhalif, Halep'e geldi.

Erken saatlerde başlayan saldırının çatışmaya dönmesi bekleniyor.

100 tank şehre girdi

Halep'in kırsal kesimleri büyük ölçüde muhaliflerin kontrolünde. Suriye ordusu ise Halep'in Salahaddin bölgesine yönelik operasyon gerçekleştirdi. Suriye ordusu helikopterlerin yanı sıra tank ve top atışları ile Selahaddin semtine yönelik bombardıman başlattı.

Muhaliflerin sosyal paylaşım sitelerine yükledikleri görüntülerde Suriye ordusunun Selahaddin'e gerçekleştirdiği bombardıman sonrasında şehirden kara dumanların yükseldiği görülüyor. Yoğun patlama ve silah seslerinin geldiği Selahaddin'in bazı bölgelerine Suriye ordusuna ait tanların girdiğine dikkat çekiliyor. Muhalif askerler ile yönetime bağlı ordu arasında yoğun çatışmaların yaşandığı Halep'te Selahaddin Semtine 10 adet tankın girdiği kaydediliyor.

Özgür Suriye Ordusu komutanlarından Memun Gizzi de Suriye ordusunun Hama ve Şam'dan 100'den fazla tankın Halep'e doğru sevk edildiğini belirtmişti.

Halep, aynı zamanda Suriye ekonomi ve ticaret merkezi olarak biliniyor. Muhalifler ile ordu arasında şiddetli çatışmaların gerçekleştiği Halep'in düşmesi durumunda Esed rejiminin de büyük ölçüde düşmesi anlamına geleceği ifade ediliyor.

Havadan ve karadan Halep'i bombalıyor

Beşşar Esed yönetimine bağlı oldu birlikleri, tanklarla başlattığı Halep'e saldırıyı, savaş uçağı ve helikopterlerle sürdürüyor.

Suriye ordusu, tanklarla başlattıkları saldırıyı havadan da ağır silahlarla sürdürüyor. Halep'te çatışmaların başlaması ve Halep'teki Sukkeri banliyösüne hava destekli ağır silahlarla saldırı, kent merkezinde paniğe yol açtı.

Halep'in Sukkeri banliyösünde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve Esed yönetimine bağlı Suriye Ordusu arasında şiddetli çatışmaların geçtiğini belirtiliyor.

Bu sabah el-Hamdaniyye bölgesinde başlayıp iki saat süren şiddetli çatışmalar, Halep'in Selahaddin mahallesinde yoğunlaştı.

Öte yandan Esed güçleri, Halep'in Seyf'ud Devle ve Sahur olmak üzere pek çok mahalleye tanklarla saldırı düzenliyor.

Halebi: ''İki ordu arasında gerçek bir savaş yaşanıyor''

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanlarından Ebu Ahmed El-Halebi, Esed rejimine bağlı Suriye ordusu ile muhaliflerin oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu arasında ''savaş yaşandığını'' ifade etti.

Halebi, yaşanan çatışmada da ÖSO'dan 3 askerin hayatını kaybettiğini aktararak, ''Selahaddin'de şiddetli patlamalar meydana geldi. İki ordu arasında gerçek bir savaş yaşanıyor'' ifadelerini kullandı.

Selahaddin mahallesinde onlarca tankın mevzilendiğini anlatan Halebi, tankların ''semti rastgele bir şekilde top ateşine tutmasında çok sayıda evin yıkıldığını ve hasar gördüğünü'' söyledi.

Kentteki Baas Partisi'nin şubesinin de ÖSO'nun eline geçtiğine vurgu yapan muhalifler, operasyonlar nedeniyle halkın kenti terk etmeye başladığını kaydetti.

Muhalif 5 asker ile 15 sivil hayatını kaybetti

Esed yönetimine bağlı resmi ordunun Halep'in bazı yönelik saldırısı sürüyor.

AA Muhabiri Sinan Gül, Suriye ordusunun Halep'e Selahaddin, Sukkeri ve Seyfud Devle mahalleleri olmak üzere 3 noktadan tanklarla Halep'e girdiğini, daha sonra tank saldırısının hava bombardımanı ile desteklendiğini anlattı.

Saldırılarda ilk belirlemelere göre Özgür Suriye Ordusu'ndan 5 asker ile 15 sivilin yaşamını yitirdiğini kaydeden Gül, saldırıların artarak sürdüğünü, can kayıplarının artabileceğini söyledi.

"Halep'te yeni bir trajedi yaşanmak üzere"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'de yeni bir trajedinin yaşanmak üzere olduğunu açıkladı.

Soçi'de Japonya Dışişleri Bakanı Koichiro Gemba ile bir araya gelen Lavrov, görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında Suriye'de yaşananlara yönelik açıklamalarda bulundu.

Şu an Halep'in silahlı muhalefetin elinde olduğunu belirten Lavrov, şehirde yeni bir trajedinin yaşanmak üzere olduğunu söyledi. Lavrov ayrıca, Suriye hükümetinden durumun üstesinden gelmesini ummanın gerçekçi olmadığını belirtti.

Yaşananlara yönelik Batı'yı da eleştiren Lavrov, "Maalesef Batılı meslektaşlarımız farklı şekilde davranmayı seçiyorlar. Suriye'ye komşu bazı ülkelerle birlikte, Suriye rejimine karşı olan mücadeleye direk destek veriyorlar. Bunun bedeli ise, daha fazla kan oluyor" dedi.
BİZE ULAŞIN