Katliam korkusu

Suriye'de ordu birlikleri ve muhalifler 'savaşların anası' için bütün güçlerini Halep'te toplarken, ABD, Fransa, İngiltere ve BM katliam uyarısında bulundu. Muhalifler ise siper kazmakla meşgul

Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlı güçlerle Özgür Suriye Ordusu öncülüğündeki muhalif yapılanmalar arasındaki çatışmalar Halep'te yoğunlaştı. Bir haftadır iki tarafın birbirine karşı düzenlediği küçük çaplı saldırılarla sarsılan kentte en büyük mücadelenin başlamak üzere olduğu kaydedildi. Batılı ülkeler ise, muhalifler ve rejime bağlı haber kaynakları tarafından 'savaşların anası' olarak adlandırılan yeni çatışmaların katliama dönüşebileceği uyarısında bulundu.

TANKLAR HALEP'E GİDİYOR

Halep'in tarihi kesimlerinin çevresinde yer alan Şaar, Furkan, Salahaddin ve Asrafiye semtlerinde Suriye ordu birliklerine bağlı çok sayıda birliğin konuşlandırıldığı bildirildi. Halep Kalesi'nin hemen yanında yer alan Muhafaza semti ise günlerdir rejim muhalifleriyle Esad askerleri arasındaki çatışmalara sahne oluyor. Muhafaza'da bulunan tarihi kapalı çarşının haftalardır kapalı olduğu, ülkenin ticari başkenti olarak kabul edilen kentte ticaretin durma noktasına geldiği kaydediliyor. Başkent Şam ve Lazkiye kenti çevresindeki üslerden Halep'e kaydırılan tankların ve ağır silah taşıyan araçların da önceki geceden itibaren Halep'e ilerlediği belirtildi. Özgür Suriye Ordusu Halep Komutanı Albay Abdülcebbar Muhammed Akidi, askerlerin mevzilerde siper kazdıklarını kaydederek, "Özgürlük mücadelemizde büyük bir mesafe aldık. Hedefimiz, Halep'i Esad güçlerinden elinden alarak özgürlüğüne kavuşturmaktır" dedi. Akidi, kentte yaşayan farklı din ve mezhep mensuplarının hepsini koruyacaklarını sözlerine ekledi.

DÜNYA KATLİAMDAN ENDİŞELİ
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Esad rejiminin tankları Halep'e sevk etmesinden derin endişe duyduklarını belirtti. Hague, "Suriye'de şiddetin kabul edilemez şekilde tırmanması, felaket boyutlarında sivil kayba neden olabilir" ifadelerini kullandı. ABD, Fransa ve BM'den yapılan açıklamalarda da Halep'te yaşanabilecek bir katliamdan duyulan endişe dile getirildi. Dün ülke çapındaki çatışmalarda ise 66 kişi öldü.
BİZE ULAŞIN