Lavrov: Esad dostumuz değil

Çatışmalar son aşamasına girerken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Moskova'nın Beşşar Esad'a siyasi sığınma sağlamaya hazır olduğu yönündeki iddiaların dedikodudan ibaret olduğunu söyledi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Lavrov, ''Bu tür haberler ve söylentiler sadece dedikodu. Böyle bir şıkkı aklımızın ucundan bile geçirmiyoruz. Biz Suriye rejiminin yakın dostu değiliz, hiçbir zamanda olmadık'' değerlendirmesinde bulundu. Rusya'nın turistik kentlerinden Soçi'de Japonya Dışişleri Bakanı Koichiro Gemba ile görüşmesinden sonra düzenlenen basın toplantısında Halep saldırılarına değinen Lavrov, kentte bir trajedinin yaşanabileceği uyarısında bulundu. Lavrov "Suriye hükümetinin durumun üstesinden gelebileceğini ummak, şu anda gerçekçi değil" şeklinde konuştu. Dışişleri Bakanı Lavrov ayrıca Suriye'deki muhaliflerle önümüzdeki günlerde bir araya gelerek son gelişmeleri ele alacaklarını açıkladı.

ARAMAYA İZİN YOK

Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Viktor Çirkov da, saldırı olması durumunda Suriye'nin Tartus kentinde bulunan deniz üssündeki Rus personeli tahliye edebileceklerini açıkladı. Rusya'nın 10 savaş gemisi, eylül ayında düzenlenecek askeri tatbikat için hâlen Akdeniz'de bulunuyor. Rus Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, Rus bayraklı gemilerin Avrupa Birliği ülkeleri tarafından aranmasına izin verilmeyeceği kaydedildi.

DÜNYA ENDİŞELİ: DURDURUN
Halep saldırısına dünyadan tepkiler gelmeye devam ediyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Suriye hükümetinin saldırıyı hemen durdurması gerektiğini belirtti. Halep'teki şiddetin boyutlarının genişleyeceğinden endişe ettiğini söyleyen Ban, "Şam yönetimi, muhaliflere karşı düzenlediği bu saldırıya bir an önce son vermeli" dedi. İngiltere Başbakanı David Cameron "Halep'te Suriye hükümetinin yaptığı saldırı nedeniyle endişe içindeyim" derken, Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bernard Valero "Halep'i abluka altına almakla, Esad kendi halkına karşı yeni bir katliama girişiyor" ifadelerini kullandı.

SAVAŞMAK İÇİN DÖNDÜLER
Ürdün'ün kuzeyindeki Ramse şehrinde yer alan bazı hükümet kaynakları, Ürdün'e sığınmış 500'den fazla Suriyeli aktivistin, Esad ile savaşmak için ülkelerine geri döndüğünü açıkladı. Kaynaklar, Ürdün'e dönen Suriyelilerin eski askerler olduğunu ve ailelerini sığınma kamplarına ulaştırmak için geçici süreliğine geldiklerini ifade etti. Suriye Güçlerin ayrılmış Subay ve Suriye Hava Kuvvetleri İstihbaratı Özel Operasyonlar Birimi eski Müdürü Afak Ahmed, "Ürdün'e sığınan asker sayısı 8 bine ulaşmıştır. Sonra Esad karşısında yerlerini almak için Suriye'ye döndü" diye konuştu.AA
BİZE ULAŞIN