Ölüm-kalım savaşı

Halep'te muhaliflerle Esad güçleri arasındaki savaş şiddetlenerek devam ediyor. Halep'in Suriye ordusuna mezar olacağını iddia eden muhalifler, uçuşa yasak bölge oluşturulmasını istiyor

  • Dünya
  • Pazartesi 30.07.2012
S uriye ordu birliklerinin önceki sabah erken saatlerde Halep'e yönelik olarak başlattığı saldırılarda dün de yoğun çatışmalar yaşandı. Önceki gün muhalifler karşısında bazı bölgelerden geri çekilmek durumunda kalan Suriye ordusu, dün saldırılarına yeniden başladı. Muhalif kaynakların bildirdiğine göre, Halep'in Salahaddin semti bombardımanın ana hedefi durumunda. Helikopterlerin havadan ateş altına aldığı Salahaddin semti, tanklarla karadan da kuşatıldı. Muhalifler, kentte tam anlamıyla sokak savaşının yaşandığını kaydetti.

'MEZAR OLACAK'
Suriye'nin ticari başkenti konumundaki Halep'in Bab El Hadid, Sukkeri, Firdevs, Cisr El Hac, Zehra, Arkub ve Hindrat mahallelerinde de çatışmaların yaşandığı açıklandı. Özgür Suriye Ordusu adına açıklama yapan Albay Abdulcebbar El Ukeydi, Halep'in Suriye ordusuna mezar olacağını iddia ederek, "Salahaddin'de en az 8 tankı ve zırhlı aracı tahrip ettik, 100'den fazla askeri de öldürdük. Bizden ve sivil halktan da ölenler oldu" dedi. Suriye Ulusal Konseyi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden olağanüstü toplantı istedi. Açıklamasında "Yaşanan katliamlar konusunda bir an önce olağanüstü bir toplantı düzenlenmeli" ifadelerini kullanan Konsey, Halep'te bir sivil katliamı yaşanabileceğine vurgu yaparak, uçuşa yasak ve güvenli bölge ilân edilmesini de istedi. Öte yandan, Başkent Şam'ın Mudamiyeti Şam bölgesinde 40 kişi yakılarak, boğazları kesilerek ve idam edilerek öldürüldü. Ülke genelindeki yönetim muhaliflerinin yoğun olduğu kentlerde ağır silahlarla düzenlenen operasyonlarda ise 95 kişinin öldüğü öğrenildi.

BİZE ULAŞIN