'Esad tabutuna çivi çakıyor'

Suriye ordu birliklerinin kilit kent Halep'e düzenlediği operasyon dördüncü gününe girerken, ABD'den Esad'a sert uyarı geldi. Savunma Bakanı Panetta "Esad tabutuna çivi çakıyor" dedi

Suriye'nin Halep kentinde geçen haftadan bu yana süren sokak çatışmaları ve ordu birliklerinin üç günü dolduran operasyonu, ABD Savunma Bakanı Leon Panetta'nın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad hakkında sert açıklamalar yapmasına neden oldu. Panetta, beş günlük Ortadoğu turunun ilk durağı olan Tunus'ta, Suriye'de sayıları 20 bini aşan sivil can kaybına karşı Esad'ı uyararak, "Eğer Halep'te kendi insanlarına karşı bu tür trajik saldırıları devam ettirirlerse, bu nihayetinde Esad'ın tabutuna çakılan bir çivi olacaktır diye düşünüyorum" dedi. Esad rejiminin yolun sonuna geldiğini savunan Panetta, "Halep, Esad rejiminin kendi insanına karşı uyguladığı sınır tanımayan vahşetin ortaya koyduğu bir diğer trajedi" diye konuştu. Esad'ın meşruluğunu kaybettiğini ve daha fazla şiddet ortaya koydukça, rejiminin sona ereceği günü de o kadar yaklaştırdığını belirten Panetta, "Sorulacak soru, Esad rejiminin yıkılıp yıkılmayacağı değil, ne zaman yıkılacağı" ifadelerini kullandı.

FRANSA BMGK'YE ÇAĞRI YAPTI

Suriye krizinin diplomatik ayağında Fransa dün harekete geçerek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) bakanlarını Suriye'deki kör düğümü çözmek üzere görüşmeye çağırdı. Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Esad'ın bir "infazcı" olduğunu belirterek ülkedeki katliamın sona erdirilmesi gerektiğini belirtti. Fabuis, "Güvenlik Konseyi'nde, olasılıkla bakanlar seviyesinde bu hafta sonuna kadar toplanılması çağrısı yapacağız" diye konuştu. İngiltere'nin Londra Büyükelçiliği'nde maslahatgüzar olarak çalışan Halid El Eyyubi'nin istifa ettiği açıklandı. Rus Komsomolskaya Pravda gazetesi, İsrailli yetkililerin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 25-26 Haziran'da gerçekleştirdiği Ortadoğu ziyaretinde, İran karşıtı olması şartıyla Suriye'de yeni liderin belirlenmesini Moskova'ya bıraktıklarını iddia etti.

KÜRT VEKİL: MALİKİ'NİN AMACI, SURİYE'YE MORAL VERMEK
Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin, Suriye sınırında bulunan Peşhabur sınır kapısına yığınak yaparak, kapıyı elinde tutan Kürt bölgesel yönetimini sindirmek ve Esad yönetimine moral vermek istediği iddia edildi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Milletvekili Aso Kerim, "Maliki'nin bütün amacı, Esad'a olan desteğini göstermek. Bunu yaparken de Kürtlerin egemenlik hakkını hiçe sayıyor. Peşhabur sınır kapısının bulunduğu Musul, 'ihtilaflı bölge' statüsünde, ama kontrol tamamen Kürtlerin elinde" dedi. Öte yandan, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Suriye'deki Kürtlerin temsilcilerini Erbil'e davet etti.


BİZE ULAŞIN