Halep'te helikopter kurşun yağdırdı

Akşam saatlerinde aniden havalanan Esed birliklerine bağlı bir helikopter Halep şehrine kurşun yağdırdı.

Halkın sokağa çıktığı anda başlayan bombardımanda 4'ü Özgür Suriye Ordusu askeri biri vatandaş olmak üzere 5 kişi yaralandı. Çatışmaların kızıştığı Halep şehrinde akşama doğru havalanan Esed birliklerine bağlı bir helikopter kente kuşun yağdırdı. Olukça alçaktan uçuş yaparak kentte kontrolü eline alan Özgür Suriye Ordusu askerlerine kurşun yağdıran helikopter İHA tarafından saniye saniye görüntülendi.

Özellikle muhaliflerin yüzde yüz hakimiyet kurduğu Sahur semtine doğru kurşunlar yağdıran helikopter, 5 kişiyi yaraladı. Yaralanan dört muhalif asker ve bir vatandaş, Özgür ordunun araçları ve ambulanslarla hastanelere kaldırıldı. Saldırı sırasında kentte devriye atan Özgür Suriye Ordusu yaklaşan helikoptere uçaksavarla karşılık vermeye hazırlandığı anda helikopter rotasını değiştirerek Sahur semtinin üzerinden uzaklaştı. Bu arada sokaklarda bulanan Suriyeli vatandaşlar arasında koşuşturma başladı.

Helikopterin saldırısı ile çatılara çıkan Esed birliklerinin keskin nişancıları da bir vatandaşı asker sanarak vurdu. Karının sol üst bölgesinden aldığı kurşunla ağır şekilde yaralanan talihsiz vatandaş, muhalif askerler tarafından hastaneye kaldırıldı. Sahur hastanesinde ilk müdahalesi yapılan vatandaşın sağlık durumu ciddiyetini koruyor.

Hastanede görev yapan doktorlar en büyük sıkıntıyı ilaç bulmakta çektiklerini belirterek, her gün onlarca vatandaş vuruluyor. Burada elimizden geleni yapıyoruz. Ancak ilaç sıkıntımız var dedi.

ÖZGÜR SURİYE ORDUSU 300 KİŞİ İLE HALEP'E GİRDİ
Özgür Suriye Ordusunun en güçlü ve büyük kolu olan Liva El Tevhit grubu, Esad rejiminin Halep'i kuşatmaya başlaması üzerine 300 kişilik bir askeri kuvvet ile şehre girdi.

Şam yönetimine bağlı birliklerin Halep'e yoğunlaşması üzerine Özgür Suriye Ordusunun en güçlü ve büyük kolu olan Liva El Tevhit grubu, 300 kişilik bir askeri kuvvet ile şehre girdi. Grup, Halep'teki muhalif birliklerine destek vermek üzere gecenin karanlığında önce dua edip namaz kıldı. Bir yandan dualar eden ve zafer yemini içen grup bir yandan da silah kuşanarak hazırlık yaptı. Askerlerden bazıları dua okunduğu sırada gözyaşlarına hakim olamadı.

Liva El Tevhit grubu liderlerinden Yusuf Sabah Ebu Selmo, bizim hedefimiz Esed'ı iktidardan düşmedir. Bunu yapacak gücümüz var. Ancak Halep halkı bizim için çok önemli olduğundan burada tam olarak gücümüzü gösteremiyoruz. Halep'e ve Halep halkına zarar gelmesini istemiyoruz. Ancak buna rağmen birlik ve düzeni sağlamak için Halep'i alacağız. Esad askerlerini buradan temizleyeceğiz. Esed'e yardım ve yataklık edenleri de aynı şekilde buradan temizleyeceğiz.

En büyük hedefimiz ise Esed düştükten sonra medeni ve İslam ülkesi olan bir ülke kuracağız dedi. Kendilerine oldukça güvenen muhalif askerler de kesinlikle zaferle döneceklerini söylediler. Gecenin karanlığında yola çıkan ve sabahın ilk ışıkları ile birlikte kente giriş yapan grup, yol boyunca hem şarkı söyledi hem zafer naraları attı.

BİZE ULAŞIN