Rumlar 'hellim'in patentini istiyor

Rum peynir üreticileri ve hayvan besicilerinin, Rum Tarım Bakanlığı'na, hellim patentinin alınmasıyla ilgili dosyaya, "hallumi" isminin yanı sıra "hellim" isminin de eklenmesini talep ettikleri bir mektup gönderdikleri bildirildi.

Rum Fileleftheros gazetesi "Hallumi ve Hellim Paket Halinde Gidiyor... Üreticilerden Bugüne Kadarki Verileri Altüst Edecek Hareket" başlığıyla aktardığı haberinde, peynir üreticileri ve hayvan besicilerinin bu talebinin, Rum Yönetimi tarafından hellimin patentinin alınması için Brüksel'de yürüttüğü prosedürü daha da geciktireceğini iddia etti.

Gazete, hellimin patentinin hem "hallumi" hem de "hellim" olarak alınması durumunda, kimsenin bundan böyle hellim ürününü "hellim" ismiyle kaydettiremeyeceğini yazdı.

Yine aynı gazete, "sözde Kıbrıs Cumhuriyeti"nin geçmişte, mahkeme salonlarında, hellim dosyasına "hellim" isminin eklenmesini milli düzeyde önlemeyi başarmış olmasından dolayı, bu gelişmenin "oldukça önemli bir gelişme" olduğunu aktardı. Bir Alman şirket tarafından, "trade mark" olarak kaydedilen "hellim" ismini de, patenti alması durumunda iptal ettirebileceğini iddia etti.

Öte yandan, Rum Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Neoklis Silikiotis'in, hellimde kullanılacak süt oranlarının belirlenmesi için ilk talimatı verme hazırlığı içinde olduğunu yazan gazete, talimat hazır olmasına rağmen, 1 Eylül itibarıyla yürürlüğe konmasının beklendiğini kaydetti.

"KIBRISLI TÜRKLERE HELLİM İÇİN AVRUPA PENCERESİ"

Gazete, bir diğer haberinde ise edindiği bilgilere dayanarak, Avrupa Komisyonu'nun, hellim üretiminde Kıbrıslı Türklerin haklarının resmen garanti altına alınması kapısını açtığını bildirdi. Habere göre Avrupa Komisyonu, "Kıbrıs Cumhuriyeti" tarafından patent için yeni bir başvuru yapılması durumunda, Kıbrıslı Türk unsurların da prosedüre dahil edilmesini istiyor.

BİZE ULAŞIN