Halep'in yüzde 70'i düştü

Muhalif kaynaklar, Esad rejiminin Halep'in yüzde 70'lik kısmında kontrolü tamamen yitirdiğini açıkladı. Suriye ordusunun operasyonları ise Ramazan Bayramı'nın 3'üncü gününde de sürdü

Halep ve çevresinde Suriye ordu birlikleri ile Özgür Suriye Ordusu arasındaki çatışmalar bir ayını doldururken, muhalif kaynaklar kentin yüzde 70'inin kendi kontrollerinde bulunduğunu iddia etti. Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan Özgür Suriye Ordusu yetkililerinden Abdulcebbar El Ukeydi, "Her geçen gün kontrol altına aldığımız alanlar genişliyor. Ordu birliklerinin bizi geri çekilmeye zorladığına dair haberler gerçeği yansıtmıyor" ifadelerini kullandı. El Ukeydi, kritik öneme sahip Salahaddin semtinin ise yarısının muhaliflerin elinde olduğunu kaydetti. Ramazan Bayramı'na bombalar altında giren Suriye'de ordu ile muhalifler arasındaki çatışmaların birçok kentte devam ettiği bildirildi. Ülkenin güneyindeki Dera hâlâ kuşatma altında tutulurken, başkent Şam'ın dış mahallelerine yoğun operasyonların düzenlendiği bilgisi verildi. Dün Şam'da ölen 86 kişiyle birlikte bayram bilançosu 476'yı buldu. Şam'ın Muaddamiye bölgesinde ölen 86 kişiden 40'a yakının idam edildiği, 20'sinin ise boğazlarının kesildiği belirtiliyor.

KIRMIZI ÇİZGİ GERGİNLİĞİ
Öte yandan, ABD Başkanı Barack Obama'nın "Suriye rejimi muhaliflere karşı kimyasal silah kullanırsa kırmızı çizgiyi geçmiş olur" diyerek başlattığı tartışmaya Rusya da katıldı. Rusya Ulusal Kimyasal Silah İzleme Ajansı Başkanı Vladimir Mandych, "Suriye'nin elinde bulunan kimyasal silahlar Rus yapımı değil. Rusya, Şam yöne- timine kimyasal silah sağlamamıştır" şeklinde konuştu.

JAPON GAZETECİNİN NAAŞI TÜRKİYE'DE
Özgür Suriye Ordusu ile birlikte Halep'te bulunan Japon gazeteci Mika Yamamoto, o-3rdumuhalif çatışmasının ortasında kalarak hayatını kaybetti. Japan Press için çalışan 45 yaşındaki gazetecinin cenazesi, muhaliflerin yardımı ile pazartesi gecesi Öncüpınar Gümrük Kapısı'ndan geçirilerek Türkiye'ye getirildi. Cenaze otopsiden sonra ülkesine gönderilecek. Deneyimli savaş muhabiri Yumamoto'nun cenazesinin yanında gazeteci eşinin de bulunduğu bildirildi. Öte yandan Japonya'nın başkenti Tokyo'da Yamamoto'nun büyük bir fotoğrafı bilboardlarda yer aldı.

TÜRK REHİNE Şİİ AİLELERİN ELİNDE
Lübnan'da kaçırılan iki Türk rehineden Abdülbasit Arslan'ın, Suriye'de Mayıs'ta muhaliflerce kaçırılan 11 Lübnanlı Şii'nin ailelerine teslim edildiği iddia edildi. El Hayat gazetesine konuşan bir kaynak, "Arslan, 11 Şii'nin ailelerinin elinde bulunuyor" dedi. Suriye'nin Halep kentine bağlı Azaz bölgesinde tutulduğu söylenen Şii rehinelerin bazılarının Esad güçlerinin bombardımanında öldüğü iddia edilmişti. Söz konusu Şiilerin, 'Devrimci Suriye-Halep Bölgesi' adlı bir grubun elinde olduğu belirtiliyor.

HALEP'TE BİRİ TÜRK ÜÇ GAZETECİ KAÇIRILDI
Esad'a bağlı ordu güçleri ile muhalifler arasındaki çatışmaların ağır şekilde devam ettiği Halep'te görev yapan biri Türk üç gazetecinin kaçırıldığı belirtildi. İnternette paylaşılan bir videoda adı Ahmet Gazali olan muhalif bir savaşçı, ABD'den Arapça yayın yapan El Hurra televizyonu için çalışan Lübnanlı muhabir Beşar Fehmi ve kameraman Cüneyt Ünal ve Arap bir gazetecinin ordu güçleri tarafından yakalandığını söyledi. Bu haberin ardından AKP Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, Twitter hesabından "Halep'te görev yaparken kaçırılan muhabir Cüneyt Ünal maalesef öldürülmüş. Yakınlarına ve ailesine başsağlığı diliyorum" açıklamasını yaptı. Ancak daha sonra bölgeye yakın kaynaklar açıklamanın doğrulanamadığını ve gazetecilerin tutuklu olduğunu duyuran mesajlar geçti. Ünal'ın ailesi gazetecinin yaralandığına dair bilgilerinin olmadığını belirtti.

BİZE ULAŞIN