İran'dan Gaziantep yorumu

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu sözcüsü Hüseyin Nakavi, Gaziantep’teki terör saldırısına değinerek, Ankara’dan komşuları konusunda yürüttüğü politikayı gözden geçirmesini talep etti.

Çarşamba 22.08.2012 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 22.08.2012 11:23
ABONE OL
Gaziantep'te 8 kişinin öldüğü, 64 kişinin yaralandığı saldırının yankıları sürüyor. İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu sözcüsü Hüseyin Nakavi, Gaziantep'te önceki gün gerçekleşen bombalı saldırıyı değerlendirerek, Ankara'dan "Suriye'ye müdahale edeceğine kendi iç meselelerine yönelmesini" istedi.

Ankara'yı başta El Kaide olmak üzere Suriye'deki terör guruplarını desteklemekle suçlayan Nakavi, İran basınında yer alan demecinde "Türkiye'nin bu desteği sadece Suriye'deki sivillerin hayatını kaybetmesine neden olmuyor. Türkiye bu destekle kendi güvenliğini de tehlikeye sokuyor" iddiasında bulundu.

İranlı parlamenter, "Türkiye, şimdi bir iç krizle karşı karşıya kalmış durumda. Ankara, Suriye'ye karışacağına ve bu ülke için düşmanca beyanat vereceğine kendi iç işlerini çözmeye baksın" ifadesini kullandı. Nakavi, Türkiye'nin Suriye'nin iç işlerine müdahalesinin Ankara'nın zararına olacağını da ileri sürdü.

Türk jetinin düşmesinin ardından da Ankara'ya karşı Suriye konusunda sert ifadeler kullanan Nakavi, Türk jetinin düşmesi ile Ankara - Şam arasında yaşanan krizin, NATO'nun Suriye'ye müdahale etmesi için Türkiye tarafından çıkarılan bir "komplo" olarak değerlendirmişti.