Kim Jong-Un İran'a gidiyor

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un ay sonunda İran'ı ziyaret edeceği iddia edildi.

İran'da 26 - 31 Ağustos 2012 tarihlerinde düzenlenecek Bağımsızlar Hareketi zirvesine Kuzey Kore'den yeni lider Kim'in katılacağı ileri sürüldü. İddiaların kaynağı ise Bağımsızlar Hareketi sözcüsü Muhammed Rıza Furkani. İranlı diplomat Furkani, basına yaptığı açıklamada, zirveye Kuzey Kore'den genç lider Kim'in katılacağını söyledi. Konuşmasının devamında Furkani, yeni liderin ilk ziyaretinin İran olmasının iki ülke ilişkilerinin geliştireceğini umduklarını ifade etti.

Furkani'nin açıklamarından yola çıkan bir çok Arap medya organı ve Alman Basın Ajansı'nın (DPA) Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, İran'ı ziyaret edeceğini bildirdi. Söz konusu bilgi halen Reuters, AP, AFP, Kyoto gibi basın organlarından servis edilmedi. Öte yandan Güney Kore Birleştirme Bakanlığı ise bilgiyi teyit etmeye çalıştıklarını duyurdu.

Kuzey Kore anayasasının 117. Maddesine göre Yüksek Halk Meclisi Başkanı, devleti temsil eder ve dış ülkeler ile ilişkilerden sorumludur. Bundan dolayı İran'daki zirveye Kuzey Kore'den Yüksek Halk Meclisi Başkanı Kim Yong-nam'ın katılması bekleniyordu. 1965 yılında Endonezya'daki zirveye eski lider Kim İl-sung katılması haricinde, Bağımsızlar Hareketi zirvesine şimdiye kadar Kuzey Kore'den Yüksek Halk Meclisi Başkanı katılmıştı.

Güney Koreli yetkililer ve bazı uzmanlar, Kuzey Kore yasalarından yola çıkarak İran'daki zirveye Yüksek Halk Meclisi Başkanı Kim'in katılacağını düşünüyor. Fakat bir çok Kuzey Kore uzmanı, genç lider Kim'in son zamanlarda dış siyasette aktif olmaya çalışmasından dolayı zirveye katılma ihtimalinin yüksek olduğunu aktardı.

BİZE ULAŞIN