Şam-Beyrut hattında neler oluyor?

Çarşamba 22.08.2012 00:00
ABONE OL
Lübnanlı aşiretlerin adam kaçırması, Lübnanlı bakanın Esad'tan aldığı bombaları Beyrut'ta patlatma planları. Şam-Beyrut hattında tansiyon dorukta. Taha Dağlı Türkiye'yi de yakından ilgilendiren Lübnan'daki gelişmeleri yazdı.

Lübnan'da 1991'e kadar süren iç savaş vardı. 1976'da Riyad anlaşması, 30 bin Suriye askerine Lübnan yolunu açıyordu. 1976'dan 2005'e kadar tam 29 yıl Suriye Ordusu Lübnan'daydı. Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri suikasti sonrası iki ülke arasındaki tansiyon doruğa çıktı. Lübnanlılar Hariri suikastinin sorumlusu olarak ilk başlarda Esad yönetimini görüyordu. O arada Suriye, askerlerini çekti. Daha sonra ise Hariri suikasti Esad'ın sırtından alınıp Hizbullah'a fatura edildi.

Bölge karışık, sürekli de karıştırılıyor. İşte bu noktada Suriye ile komşusu Lübnan arasında yeni ve karmakarışık bir ilişki daha ortaya çıktı. Hizbullah örgütü hem silahlı hem de siyasi yapısıyla Lübnan'ın en güçlü seslerinden biri olma özelliği taşıyor. Hizbullah sürecin başından bu yana Esad yönetiminin yanında.

Son olarak geçen hafta Lübnanlı Miktad aşiretini duyduk. Onlar da Esadçı çıktı. Hizbullah adına Suriye'ye giden ve muhaliflere karşı savaşırken yakalanan Hasan Miktad adlı akrabalarının intikamı için bir Türk işadamıyla beraber çok sayıda Suriyeliyi kaçırdılar.
Özgür Ordunun elindeki Miktad "Hizbullahçıyım" dedi. Hizbullah "biz bu adamı tanımıyoruz" yanıtını verdi. Hasan Miktad'ın aşireti de "Hasan Hizbullah için Suriye'ye gitmedi" diye açıklama yaptı.
Hizbullah-Esad ve Miktad aşireti arasında direk olmasa da dolaylı bağ olduğu kesin. Bunu bir kenara bırakalım.

10 Ağustos'ta internet sitelerinin alt manşetlerinde küçük bir haber vardı. "Lübnanlı bakan tutuklandı" diye. Tutuklanan isim eski Enformasyon Bakanı Michel Samaha'ydı. Beyrut'ta patlatılmaya hazır bombalar bulunmuştu. Samaha'nın uzun süredir Şam'a gidip geldiği biliniyordu. Teknik takip sonuçlarına göre Lübnanlı bakan, Şam'dan getirdiği bombaları Beyrut'ta patlatacaktı. O sırada yakayı ele verdi. Teknik takip kayıtlarına göre Lübnanlı Bakan, Suriye'den getirdiği bombaları bir arkadaşına gösterdi, Şam'ın istediği eylemi anlattı ve aynen şöyle dedi, "Bunu Beşar istiyor".

Lübnan Cumhurbaşkanı ihanet içindeki eski enformasyon bakanının, Suriye liderinin isteği ile Beyrut'u cehenneme çevirecek bir terör eylemi planlamasını "şok içindeyim" sözleriyle değerlendirdi. "Allaha şükür bu bombalar patlamadı" dedi. Samaha'nın tutuklanmasının ardından Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman'ın Esad ile ilgili şu beyanatı manidardı; "Beşar Esad'tan telefon bekledim, Samaha'yı serbest bırakmam için arar diye bekledim ama aramadı" diyerek ülkesindeki Suriye tehdidine vurgu yaptı.