Rusya Esad’ın, Çeçenler muhaliflerin yanında

Perşembe 23.08.2012 00:00
ABONE OL

Suriye'deki iç savaş, rejime bağlı askerlerle, Suriyeli muhalifler arasındaki çatışmaların ötesinde devam ediyor. Rusya ve İran'ın rejime verdiği askeri desteğe karşın muhalif cephelerinde Çeçen savaşçılar da var, Mısır ve Suudi Arabistan'dan gelen gönüllüler de.

Rusya ve İran, 15 Mart 2011'de başlayan süreçte Esat yönetimine desteğini hiç çekmedi. Orduya yardım için hem silah hem de asker gönderildi. Ruslar ve İran'ın yanı sıra Lübnan'daki Hizbullah üyelerinin de Suriye'ye girerek, muhaliflere karşı savaştığı biliniyor.

Rusya, İran ve Hizbullah'ın rejime verdiği askeri desteğin karşısında muhalifler de yeni cepheler oluşturdu. El Cezire televizyonunun Halep'te çektiği görüntülerde Mısır ve Suudi Arabistan'dan gelen ve rejime karşı muhaliflerin safında savaşan gönüllüler var. Yüzleri kapalı, kimlikleri açıklanmayan gönüllüler, verdikleri röportajlarda, Mısır ve Suudi Arabistan'dan Suriye'ye geldiklerini doğruluyorlar.

Arap gönüllülerin yanı sıra muhaliflerin mevzilerinde Çeçen savaşçıları görmek de mümkün. Onlardan biri 1994 ve 1996 yılları arasında Ruslara karşı savaşan önemli Çeçen komutanlarından biri olan Ruslan Gelayev'in oğlu Rüstem Gelayev'di. 13 Ağustos'ta Halep'te rejim güçleri ile girdiği silahlı çatışmada şehit oldu.

1988 doğumlu Çeçen Gelayev'in yaz ayları başında Çeçenistan'dan Suriye'ye geldiği ve muhaliflerin yanında savaştığı öğrenildi. Gelayev gibi çok sayıda Çeçen savaşçının Halep ve diğer şehirlerde muhaliflerin yanında mevzilendikleri bir gerçek.

Bu durumda Suriye'de şöyle bir tablo ortaya çıkıyor. Bir tarafta Esat diğer tarafta muhalifler. Esat'a destek verenler Rusya, İran, Hizbullah. Muhaliflere destek verenler ise Rusların karşısındaki Çeçenler, İran ve Hizbullah'ın karşısındaki Sünni Araplar.