"Öleceksiniz" mesajı 100 bin kişiyi kaçırdı

Hintli yetkililer, geçen hafta 100 bin kişiyi sokaklara döken paniğe, Pakistanlı bazı grupların yolladığı "Kaçın yoksa saldırıya uğrayacaksınız" mesajının yol açtığını açıkladı. Pakistan ise iddiaları yalanladı

Kamuoyunun ilk olarak 2007'de Estonya'da tanıştığı, son zamanlarda İran'ın nükleer tesislerinde sıkça ortaya çıkan siber saldırılar, bu kez de Hindistan yaşanan son kargaşanın altında çıktı. Geçen hafta ülkenin kuzeydoğusundaki Assam eyaleti ile Bangalore, Chennai, Mumbai ve Pune şehirlerinde yüz binden fazla kişiyi sokağa döken tehdit dolu mesajların arkasında, siber saldırı yattığı açıklandı.

INTERNETTEN VE SMS'LE...

Hintli yetkililer, bu bölgelerde yaşayanların cep telefonlarında, Twitter hesaplarında ve Facebook sayfalarında dolaşan "Eğer evlerinizi terk etmezseniz çok büyük saldırılara uğrayacaksınız" mesajlarının Pakistan ve Bangladeş merkezli militan gruplar tarafından gönderildiğini açıkladı. Saldırıyla ilgili olarak da İslami Cihad Hareketi (HuJI) ve Jamiat-e-Islami örgütlerinin isimleri verildi. Yetkililer, tehdit mesajının sadece 13 Ağustos'da 60 milyondan fazla cep telefonuna ulaştığını söyledi. Hintli yetkililer insanlar evlerini terk ederken çıkan ve 2 kişinin öldüğü 9 kişinin de yaralandığı izdihamın daha da çığrından çıkması için Pakistan merkezli haber sitelerinin kullanıldığını da öne sürdü. Buna göre Pakistanlı sitelerde yayımlanan fotoğraflarda, deprem sonrası görüntüler montajlanarak sanki Hindistan'da Müslümanlar'la diğer gruplar arasında bir çatışma varmış gibi yansıtıldı. Hatta bu fotoğrafın yayılmasından sonra ülkenin Assam eyaletinde gerçekten büyük bir çatışma yaşandı.

AMAÇ ETNİK ÇATIŞMA MI?

Siber saldırının tespit edilmesinden sonra fotomontajlı fotoğrafları yayınlayan 250'den fazla haber sitesi ve bloğun kapatıldığı açıklandı. Hindistan İçişleri Bakanlığı ayrıca Twitter başta olmak üzere internetteki diğer sosyal ağlardan konu hakkında önlem almalarını istedi. "Eğer sosyal ağlar fotoşoplu görüntülerin ve yalan haberlerin yayılmasını engeleyemezse bir daha sert adımlar atacağız" uyarısı geldi. Pakistan Dışişleri Bakanlığı ise iddialarının asılsız olduğunu savundu. Siber saldırı paniğinden önce Hindistan'ın Assam eyaletinde Müslümanlar ile etnik Bodo halkı arasında bir hafta boyunca çatışmalar yaşanmış, en az 85 kişi ölmüş ve 400 bin kişi de evlerini terk etmişti. Hintli yetkililer, Pakistanlı militanların bu çatışmaları daha da körüklemek için böyle bir yola giriştiği görüşünde.

ÜNLÜ ALMAN SİBER SAVAŞÇI GELİYOR
Siber güvenlik alanında son yıllarda yaşanan en büyük depremlerden biri olan İran Nükleer Tesisleri'ne yönelik STUXNET'i çözümlemesiyle dünya çapında üne kavuşan Alman Siber Güvenlik kuruluşu Langner'in Başkanı Ralph Langner, 13 Eylül 2012 tarihinde İstanbul'a geliyor. Langer, İnterpromedya tarafından Haliç Kongre Merkezi'nde, 11-13 Eylül 2012 tarihleri arasında düzenlenecek ICT Summit Eurasia - Bilişim Zirvesi'12'ye konuşmacı olarak katılacak. Özellikle enerji santralları, petrol, ulaştırma tesisleri gibi kritik yapıların siber güvenliği konusunda uzmanlaşan Langner, zirvede ileri ve karmaşık siber saldırıların nasıl önlenebileceğini anlatacak.

BİZE ULAŞIN