Uçuş yasağı tartışılıyor

Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, Suriye'de BM dışında uluslararası bir gücün kısmi uçuşa yasak bölge uygulamasına katkı vermeye hazır olduklarını söyledi. Ülkede dün en az 100 kişi öldü

Fransa Savunma Bakanın Jean-Yves Le Drian, Suriye'de yaşanan şiddete aylardır çözüm bulamayan uluslararası kamuoyuna BM dışında bir öneri sundu. Çin ve Rusya'nın vetosu nedeniyle BM'den müdahale kararı çıkmazken, France 24 televizyon kanalına konuşan Bakan Drain, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un gündeme taşıdığı uçuşa yasak bölge fikri üzerinde çalışılması gerektiğini söyledi. Bakan Drain, uçuşa yasak bölge uygulaması için bunu yapabilecek uluslararası birlik oluşmasının şart olduğunu söyledi. Hava sahasını kapatmanın savaşa girme manası taşıdığını anlatan Bakan Drain, uluslararası birlik oluşması durumunda yasak bölge uygulamasına destek vereceklerini belirtti. Bakan Drain ayrıca Devlet Başkanı Esad'ın görevde kaldığı hiçbir çözümü kabul etmeyeceklerini kaydetti.

20'Sİ ÇOCUK 100 ÖLÜ

Esad rejimine bağlı ordu güçleri ile muhalifler arasında süren çatışmalar ise dün iyice şiddetlendi. Hafif silahlarla direnmeye çalışan muhalifler, savaş uçakları ve helikopterlerden açılan ateşe karşılık vermeye çalıştı. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü ülke genelinde çıkan çatışmalarda 20'si çocuk en az 100 kişinin öldüğünü duyurdu. Son 24 saatte ayrıca infaz edilmiş 50 ceset bulundu. İnsan hakları Örgütünden Rami Abdurrahman 18'inci ayına giren isyanda 24 bin 500 kişinin öldüğünü ve 4 bin kişinin hayatını kaybettiği ağustos ayının bitmemesine karşın en kanlı ay olduğunu söyledi. Abdurrahman ölenlerin 17 bin 281'inin sivil, 6 bin 163'ünün asker ve bin 51'nin de muhalif olduğunu duyurdu. Ayrıca 200 bin kişinin Suriye'den kaçtığı ve 2,5 milyon kişinin de yardıma muhtaç halde yaşadığı kaydedildi.

BİZE ULAŞIN