"Esad rejiminin ömrü 2 ay"

''İnşallah önümüzdeki bayrama savaşsız gireceğiz. Bu Kurban Bayramı'na Esad'sız gireceğiz. "

Suriye Türkmen Taburları Koordinatörü Ali Beşir, Suriye'de savaşın sonuna gelindiğini belirterek, ''İnşallah önümüzdeki bayrama savaşsız gireceğiz. Bu Kurban Bayramı'na Esad'sız gireceğiz. Artık savaş bu noktaya geldi'' dedi.

Akyazı ilçesindeki Kuzuluk Termal Tesisleri'nde Anadolu Platformu'nca düzenlenen toplantıya katılan Beşir, AA muhabirine Suriye'de 3,5 milyon Türkmen'in yaşadığını belirterek, Türkmen nüfusun ağırlıklı olarak Halep, Humus, Latkiya, Hama, Şam ve Rakka'da yaşadığını söyledi.

Beşir, özgürlük mücadelesine iki tugayla katıldıklarını anımsatarak, ''Şu anda iki birliğimizle mücadelemiz sürüyor. Sultan Abdülhamid ve Fatih Sultan Mehmed adı altında iki tugayımız var. Şu anda diğer gruplarla özgürlük ordumuzla mücadele vermeye devam ediyoruz'' diye konuştu.

Esed rejiminin Halep üzerindeki baskılarını artırdığına dikkati çeken Beşir, son saldırılarla çok sayıda Türkmen vatandaşın hayatını kaybettiğini dile getirdi.

Beşir, tüm imkansızlıklara rağmen Esad rejimi karşısında başarılı bir mücadele verdiklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Şu anda ana sıkıntımız imkansızlık, imkanlarımız zayıf, cephanemiz eksik. Bu zayıf güce rağmen bugün Halep'in yüzde 80'ini elimizde tutuyoruz. Zaten bütün kırsal kesimde devlet otoritesi tamamen bitmiştir. Türkiye sınırına kadar olan bölgede doğuya kadar 150 kilometrelik alanı ele geçirdik. Mücadelemiz devam edecek. İnşallah en kısa zamanda bu savaşı bitireceğiz.''

''Bu çatışmayı biz istemedik''

Suriye'de mezhep çatışmasının da başladığını anlatan Beşir, bu durumun mevcut rejimden kaynaklandığını söyledi.

Türkmenler arasında örgütlenmeyi yeni yeni sağladıklarını kaydeden Beşir, rejimin baskısından dolayı örgütlenme konusunda geciktiklerini vurguladı.

Beşir, 1 yıldır örgütlü bulunduklarına dikkati çekerek, ''Bu da daha önceki rejimin uyguladığı baskıdan kaynaklıyor. Şu anda da bu fırsatı değerlendirmeye çalışıyoruz. Bütün Türkmen kardeşlerimizi bir örgüt altında birleştirdik. Arap ve Kürtler ile bütün şerefli insanlarla bu zalim rejimi yıkmak için omuz omuza mücadele veriyoruz ve bu mücadelemiz sonuna kadar sürecek'' şeklinde konuştu.

Türkiye'den önemli ölçüde destek aldıklarına işaret eden Beşir, Gaziantep'ten başlayan destek akımının diğer illere de yayıldığını bildirdi.

Beşir, iç savaşın mezhep çatışmasını da tetiklediğini belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Suriye'de şu anda bir mezhep çatışması var. Tamamen rejimden kaynaklanan bir mezhep çatışması söz konusu. Bu çatışmayı biz istemedik, onlar istedi. Biz ilk olarak özgürlük ve açılım istedik. 6 ay böyle devam ettikten sonra bizi kurşunlamaya ve eziyet etmeye başladılar. Böyle olunca durum da bu oldu. Yani bizi mecbur bıraktılar. Bizlere bu silahlı çatışmayı zorla yaptırdılar. İmkanlarımız çok zayıf. Bu zayıf imkanlara rağmen çok şükür önemli başarılar elde ettik.''

Türkiye'den daha çok gıda ve ilaç yardımı aldıklarını kaydeden Beşir, mülteci Türkmenlerin Türkiye tarafından ağırlanmasından dolayı gurur duyduklarını ifade etti.

Beşir, Irak'a sığınanların sokaklarda kötü durumda yaşadığına dikkati çekerek, Türkiye'deki mültecilerin ise rahat bir ortamda bulunduğunu dile getirdi.

''Çete rejimini sonlandıracağız''

Esad rejiminin ülkede yüzde 6'lık azınlığa sahip olduğunu belirten Beşir, cunta yönetimiyle gücü elinde bulundurduklarını bildirdi.
Beşir, ''Askeri güç tamamen ellerinde. Tabi bunların yandaş grupları da var. Bu şekilde ülkede gücü ele geçirdiler. Azınlığın da azınlığı bir rejim var yani'' dedi.

Türkiye'nin yardımlarıyla daha da güçlendiklerini vurgulayan Beşir, Türkiye'nin desteğiyle Esed rejimi karşısında başarılı olduklarını kaydetti.

''Türkiye'nin siyasi desteğinin yanı sıra kalpleri de bizimle'' diyen Beşir, ''İnşallah beraber bu işi neticelendireceğiz ve çete rejimini sonlandıracağız. Tek amacımız da bu zaten. Türkiye'den sadece desteğin devamını istiyoruz. Türk halkının bu desteği bizim için çok önemli. Suriye'de şu anda bir kıtlık var. Çünkü devlet müesseseleri çalışmıyor. Hala Suriye rejimi bunu ambargo olarak uyguluyor'' ifadelerini kullandı.

''Artık korkmuyoruz, o korku duvarını yıktık''

Suriye'deki iç savaşın Batı ülkeleri nedeniyle uzun sürdüğüne dikkati çeken Beşir, savaşın kısa sürede biteceğini vurguladı.

Beşir, Sultan Abdülhamid ve Fatih Sultan Mehmed tugaylarıyla özveriyle savaştıklarını kaydederek, ''Tugaylarımız bu grupta özveriyle savaşıyor. Bayramın 3 günü boyunca tüm gücümüzle savaştık. O 3 günde 12 şehit verdik. Bunun dışında sivil olarak bir günde 120 kişiyi öldürdüler. Yüzlerce de yaralımız var. Diğer kentlerde de durum böyle'' şeklinde konuştu.

Türkiye dışındaki hiçbir ülkenin kendilerine destek vermediğine işaret eden Beşir, bu nedenle sivil insanların ölmeye devam ettiğini söyledi.

Beşir, Esed rejiminden artık korkmadıklarını belirterek, ''Bundan dolayı savaş uzadı. Ona rağmen Allah'a şükür başaracağız. Artık korkmuyoruz, o korku duvarını yıktık. Ölümden korkmuyor insanlarımız'' diye konuştu.

Türkiye'nin desteğiyle savaşı sonladıracaklarını vurgulayan Beşir, konuşmasını şöyle tamamladı:

''Artık korkusuzca mücadelemiz sürüyor. Ölmek bizim için korku değil artık. Bu korkusuz mücadeleyle savaşı en kısa sürede bitireceğiz. İnşallah önümüzdeki bayrama savaşsız gireceğiz. Bu Kurban Bayramı'na Esed'siz gireceğiz. Esed'siz bir Kurban Bayramı geçireceğimize inanıyorum. Artık savaş bu noktaya geldi.

Türk halkı, bizlere yardım ediyor. Daha fazla yardım bekliyoruz. Tüm kurumların daha fazla desteğine ihtiyacımız var.''

BİZE ULAŞIN