'Türk rehineyi bırakmayız'

Suriyeli muhalifler ile Lübnanlı aşiret arasındaki rehine krizinde dün karşılıklı jestler yapılarak bazı tutsaklar serbest bırakıldı. Mikdad aşireti ellerindeki Türk işadamı Tekin'i ancak aile üyesi Hassan Mikdad'ın serbest kalması halinde salıvereceklerini açıkladı

Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad rejimine karşı ayaklanan muhalif Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile Lübnan'ın güçlü aşiretlerinden Mikdad ailesi arasında devam eden rehine krizinde dün önemli gelişmeler yaşandı. Lübnan'da kaçırılan iki Türk'ün de kaderini belirleyecek rehine krizinde iki taraf da iyi niyet sergiledi. İlk olarak ÖSO, Türkiye Başbakanlığı'nın girişimleri sonucu 3 ay önce kaçırdıkları 11 Lübnanlıdan Hüseyin Ali Ömer'i serbest bıraktı. Türkiye üzerinden Lübnan'a döndü. El Cezire'ye konuşan Ali Ömer, muhaliflerin kendilerine iyi davrandığını belirterek tutuklu bulunan 10 arkadaşının sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

4 KİŞİ HÂLÂ REHİN

Daha sonra Lübnanlı Mikdad ailesi adına açıklama yapan sözcü Mahir Mikdad, "Gözetim altında tuttuğumuz Suriyelileri serbest bırakmaya başlayacağız. Sadece 4 tanesi kalacak" dedi. Ancak serbest bırakılacaklar arasında Türk işadamı Aydın Tufan Tekin'in bulunmadığı belirtildi. Mahir Mikdad, ellerinde tutacakları 4 kişinin ÖSO'nun önde gelen üyeleri olduğunu iddia etti. Mikdad aşireti, ÖSO tarafından kaçırılan Hassan Mikdad'a karşılık Tekin'i de kaçırmıştı. Anadolu Ajansı'na konuşan Hassan Mikdad'ın kardeşi Esad Mikdad, "Kardeşimiz bırakılana kadar Türk işadamını bırakmayacağız" dedi. Türk TIR şoförü Abdulbasit Arslan hakkında dün olumlu bir gelişme yaşanmadı. Öte yanda, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu "Siyasi bir gündem maddesi olarak, rehin alma olaylarının yaşanmaması konusunda bütün tarafları hep uyardık. Diğer Lübnanlıların da kurtarılması için elimizden gelen çabayı göstereceğiz

TUFAN TEKİN BIRAKILMADI

Türk işadamı Aydın Tufan Tekin, 15 Ağustos'ta Beyrut'a geldikten sonra, havalimanından bindiği taksinin önünü kesen Mikdad ailesi tarafından kaçırılmıştı. Tekin dün de serbest bırakılmadı. Mikdad aşireti sözcüsü Mahir Mikdad Tekin hakkında konuşmadı.

TANKLAR TRABLUS SOKAKLARINDA
Esad yanlısı Nusayriler ile muhalif Sünniler arasındaki 20'den fazla kişinin ölümüne neden olan çatışmaların yaşandığı Lübnan'ın kuzeyindeki Trablus kentinde dün bir olay yaşanmadı. Tanklar kent sokaklarından hiç ayrılmadı.

LÜBNANLI ÖMER BIRAKILDI
Suriye'de kaçırılan 11 lübnanlıdan biri olan ve serbest bırakılan Hüseyin Ali Ömer,"Türkiyeden arkadaşlarımızın serbet bırakılması için çalışmalarını sürdürmesini istiyorum"dedi.

BİZE ULAŞIN