Bu dalgalar iyiye alamet değil kaçın!

Pasifik fırtına sezonunun iki güçlü tayfunu Tembin ve Julian'ın etki alanları keşişti. Çin ve Japonya alarmda. Okinava Adası'nın kıyı kesimlerinde binlerce kişi tahliye edildi

Pasifik fırtına sezonunun 13'üncü tayfunu Kai-Tak (Helen) geçen hafta Vietnam ve Filipinler'de saatte 150 km hızla eserek ağır maddi hasar ve onlarca ölüme yol açmıştı. Sezonun 14'üncü tayfunu Tembin ise (Terazi) 3 gündür Tayvan'da yüzlerce evin yıkılmasına ve binlerce Tayvanlı'nın tehlikeli bölgelerdeki evlerinden tahliye edilmesine neden olmuştu. Önceki gün hızını kaybeden Tembin'in bu akşamdan itibaren saatte 120 km hızla bu kez Çin'in güney doğusu, Japonya ve Güney Kore'nin güney kıyıları ile Tayvan'ın birkaç bölgesini daha yeniden etkisi altına alması bekleniyor.

SAATTE 180 KM'LİK HIZ

Ancak asıl tehlike Tembin Tayfunu'nun Pasifik fırtına sezonunun 15'inci tayfunu Bolevan (Julian) ile birleşerek söz konusu bölgeleri art arda vuracak olması. Özellikle Julian Tayfunu'nun bu geceden itibaren saat 180 km hıza ulaşacağı ve Japonya'nın Okinava adasında son 40 yılda görülen en etkili tayfunlardan biri olacağı tahminleri Japon yetkilileri korkutuyor. Merkez üssü Okinava'nın 150 kilometre güneydoğusunda olan ve bu gece Okinava üzerinden geçmesi beklenen tayfunun neden olduğu rüzgârların, araçları ters çevirebilecek güçte olduğu ve dalga boyunun 12 metreyi geçebileceği vurgulandı. Julian Tayfunu'nun Okinava kıyıları üzerindeki ilk etkilerinin dahi 30 bin evi elektriksiz bıraktığı binlerce kişinin evlerinden tahliye edildiği belirtildi. 1 milyon 400 bin nüfuslu Okinava'da uçuşlar iptal edildi. Çin'de ise Fucien eyaletini vurması beklenen Julian ve Tembin Tayfunları nedeniyle bölgede avlanan 39 bin balıkçı teknesi geri çağrıldı. Teknelerin tayfun alarmı kaldırılana kadar limandan ayrılmaları yasaklanırken, "deniz çiftliklerinde" çalışan 23 bin 659 işçi de sığınaklara yerleştirildi. Tembin Tayfunu'nun Tayvan'ı da yeniden vurması bekleniyor.

BİZE ULAŞIN