Önce abluka sonra katliam

Esad'a bağlı ordu güçleri beş gün aralıksız saldırdığı Daraya'da katliam yaptı. Harabeye dönen kasabada parçalanmış 320 ceset bulundu

Suriye'de 18 aydır devam eden ayaklanmada Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlı güçlerin katliamlarına bir yenisi daha eklendi. Beş gün önce başkent Şam'a bağlı Daraya'da operasyon başlatan ordu, ardında ceset yığını bıraktı. Muhaliflerin çoğunlukta olduğu kasabada havadan ve karadan yapılan yoğun operasyon sokakları harabeye çevirdi. Günlerce süren ağır bombardıman sonrası sokaklar aralarında çocukların da bulunduğu cesetlerle doldu. Devlet televizyonundan yapılan "kasaba teröristlerden temizlendi" haberinden sonra katliam görüntüleri gelmeye başladı. Muhalifler, sokaklarda parçalanmış onlarca ceset görüntüsü yayınlandı. Evlerin duvarlarında kaz izleri açıkça görülürken, bir cami içerisine toplanmış 150 ceset görüntüsü yayınlandı. Ev baskınlarında öldürülenlerin ise başlarına ve göğüslerine yakın mesafeden ateş edildiği kaydedildi. Keskin nişancının başından 3 kurşunla vurduğu 8 yaşındaki bir çocuk da Esad'ın kurbanları arasında yer aldı. Ordu güçlerinin ağır silahlarla yaptığı saldırılarda cumartesi günü toplam 183 kişi yaşamını yitirmişti.

DEMİR YUMRUĞU KIRILDI

Devlet Başkanı Esad'ın "demir yumruğu" olarak bilinen Hava Kuvvetleri İstihbarat Başkanı Tuğgeneral Cemil Hasan'ın öldürüldüğü öne sürüldü. El Arabiya'da yer alan haberde, Hasan'ın muhalif Peygamber Ümmeti üyesi olan bir yardımcısı tarafından öldürüldüğü belirtildi. Özgür Suriye Ordusu da Hasan'ın öldürüldüğünü duyururken, devlet televizyonu iddiaları yalanladı. Ayrıca Tuğgeneral Muhammed Musa El hayrat'ın da geçtiğimiz Cuma günü Ürdün'e kaçtığı kaydedildi. Dışişleri Bakanı Velid Muallim ise ülke militanlardan "temizlendikten" sonra muhaliflere görüşmeyi planladıklarını söyledi. Şam'da bulunan İran Parlamentosu Ulusal Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi ile görüşen Muallim, silahların susmasının pazarlıkların başlaması için şart olduğunu belirtti. Burucerdi de Suriye'nin güvenliğini kendi güvenlikleri olarak gördüklerini kaydetti. Bu arada Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el- Arabi ile BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahtar el-İbrahimi'nin Suriye krizini görüşmek üzere 2 Eylül'de Kahire'de bir araya geleceği bildirildi.

ESAD'SIZ BAYRAM PLANI

Suriye Türkmen Taburları Koordinatörü Ali Beşir, savaşın sonuna gelindiğini belirterek, "İnşallah önümüzdeki bayrama savaşsız gireceğiz. Bu Kurban Bayramı'na Esad'sız gireceğiz" dedi. 3.5 milyon Türkmen'in yaşadığını ülkede mücadeleye iki taburla katıldıklarını anlatan Beşir, "Halep'in yüzde 80'ini elimizde tutuyoruz. Kırsal kesimde devlet otoritesi bitti. Türkiye sınırına kadar olan bölgede doğuya kadar 150 kilometrelik alanı ele geçirdik" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN