ABD dünyanın silahını sattı

İran ile yaşanan nükleer gerilim sonrası Körfez ülkelerine silah satışını artıran ABD, dünya silah satışının yüzde 75'ini yaparak tarihi rekor kırdı

İran'ın nükleer çalışmaları nedeniyle bölgede yaşanan gerilim, ABD silah üretici şirketlerine gelir olarak geri döndü. ABD kongresi için hazırlanan raporda, geçen yıl yapılan silah satışının üçe katlandığı belirtildi. Ekonomik krizler nedeniyle silah satış oranlarında düşüş olmasına karşın ABD tarihinin en büyük satışını gerçekleştirildiği kaydedildi. Kongre için hazırlanan raporda, 85 milyar dolar olan dünya silah satışının yüzde 75'inin ABD tarafından yapıldığı yazıldı. Satışın büyük çoğunluğu ise nükleer silah geliştirdiği öne sürülen İran'la yaşanan gerilim nedeniyle Körfez ülkelerine yapıldı. 66 milyar dolarlık silah satışı yapan ABD'yi yaklaşık 5 milyar dolarlık satışla Rusya'nın izlediği kaydedildi. Satış yapılan ülkelerin başında Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman ile Hindistan ve Tayvan'ın geldiği ifade edildi. Raporda, Suudi Arabistan'a 84 F-15 satılacağı , 70 F-15'in de modernize edileceği belirtildi. Suudi Arabistan ile yapılan anlaşmanın 33 milyar doları geçtiği belirtildi. Birleşik Arap Emirlikleri'ne 3.49, Umman'a 1.4, Hindistan'a 4.1 ve Tayvan'a da 2 milyar dolarlık satış yapıldığı ifade edildi.

ROMNEY, OBAMA'YI BİR PUANLA GEÇTİ
Ülkede kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri öncesi yapılan anket çalışmalarına bir yenisi daha eklendi. Cumhuriyetçi Parti'ye yakınlığı ile bilinen Washington Post ve ABC News, kayıtlı seçmenler arasında seçim araştırması yaptı. Ankette Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Mitt Romney'nin yüzde 47 oy oranı ile Başkan Barack Obama'nın 1 puan önünde olduğu belirlendi. Ülkede seçim günü yaklaştıkça iki adayın seçim ekiplerinin hazırladıkları kampanya videolarındaki dil ise giderek sertleşiyor.

BİZE ULAŞIN