Çizimleri ile 1266 suçlu yakalattı

Çizdiği robot resimlerle yüzlerce suçlunun yakaya ele vermesini sağlayan eski Playboy modeli Gibson tecrübelerini Türkiye'de aktarmak istiyor.

Kara kalem ile katilleri, hırsızları, tecavüzcüleri, torbacıları ve diğer tüm suçluları yakalatmak mümkün mü? Eğer Lois Gibson gibi bir yeteneğiniz ve cesaretiniz varsa rozetiniz ve silahınız olmadan da suçluları yakalatabilirsiniz. ABD'li sanatçı Gibson 62 yaşında. 30 yıldır çizdiği eskizlerle bin 266 suç dosyasını çözdü. Güzelliği ile dikkat çeken portre çizeri, suçluları yakalatmak konusunda dünyanın en başarılı ismi. Filmlere konu olan başarısı Guiness Rekorlar Kitabı tarafından da tescillendi: "Dünyanın en çok suçlu yakalatan kişi eskiz çizeri" unvanına sahip.
Gençliğinde ünlü erkek dergisi Playboy'a modellik yapan Lois Gibson ile sıra dışı hayat hikayesini konuştuk. "Herhangi bir suç anına şahit olan kişinin ilk sözleri yüzde 100 'Hiçbir şey hatırlamıyorum' olur" diyen Gibson işinin hayallerden gerçekleri doğurtmak olduğunu söylüyor.

"21 yaşında Los Angelas'ta modellik yapıyordum. Televizyon programlarında dans da ediyordum. Bir gün azılı bir suçlunun, cinsel istismarına uğradım. 25 dakika boyunca sokak ortasında beni dövdü. Neredeyse ölecektim. Utancımdan polise gidemedim. 6 hafta sonra ise Tanrı bana adaletini gösterdi. Sokakta kaybolduğum anda bana tacizde bulunan kişinin polisler tarafından tutuklandığını gördüm" sözleri ile hayatını değiştiren olayı özetliyor. Yaşadığı bu acımasız olay sonrasında ise çocukluğundan gelen resim merakını hayata geçiriyor. Teksas'a taşınıyor ve turistlerin portrelerini çizmeye başlıyor.

Kara kalemi ile beyaz kağıtları yansıttığı yüzler büyük ilgi görünce ise geçmişi ile yüzleşme vakti geliyor. 3 binden fazla portresini polise gösteriyor ve eskizleri ile suçluları yakalatabileceğini söylüyor. Çok geçmeden artık full-time polis ile işbirliği yapmaya başlıyor.

HER ÜÇ ÇİZİMDEN BİRİ BAŞARILI
FBI ve diğer polis birimleri ile yaptığı başarılı işbirliği ile dile kolay bin 266 suçluyu yakalatması ile ise dünyaca bir üne kavuşuyor. Gibson başarısındaki sırrı "Tanrı'nın zamanında bana gösterdiği adaleti benim de hayatımda uygulama hırsım" olarak tanımlıyor. "Hiç korkmuyor musunuz?" diye sorduğumda ise Gibson, "Çizdiğim her 3 yüz resminden biri polisler tarafından yakalandı. Örneğin fotoğrafta gördüğünüz kişi, 10 yaşındaki bir kıza tecavüz etmişti. Benim çizdiğim robot resmini televizyonda görünce kendisi gidip polise teslim oldu. Yani suçlular benim kalemimden korkuyor. Kimseden korkum da yok" diyor.

TÜRKİYE'YE GELMEK İSTERİM
Üniversitelerde çizim dersleri veren Gibson son yıllarda yurtdışına çıkıp polislere eğitim veriyor. Bu kapsamda yakın zaman içinde Romanya'da gidecek. Türkiye'de çok iyi yüz artistlerinin olduğunu bildiğini söyleyen Gibson, "ABD'de yaşayan Türkler de zaman zaman suç olaylarına şahit oluyor. Onların da anlatımları ile birçok çizim yaptım. İstenildiği takdirde Türkiye'ye gelip tecrübelerimi paylaşabilirim. Türklerin çok zeki ve güzel insanlar olduğunu biliyorum. Hatta bence ben de Türklere benziyorum" diyor. Gibson işinin teknik sırrı hakkında da "Büyük korku yaşamış kişilerden daha önce hiç görmedikleri birini anlatmasını istiyoruz. Bu kolay olmuyor. Dolayısıyla çizimlerinde özel olarak tasarladığım birbirinden farklı yüz şekillerini kullanıyorum. Bunlar suçluları tasvir etmelerinde çok da etkili oluyor. diyor. Gibson çizimleri ile tüm teknik detayları ise içinde 500 çiziminin yer aldığı "Forensic Art Essentials" isimli kitabında anlatıyor.

BİZE ULAŞIN