Gazeteciye ifade işkencesi

Halep'te 21 Ağustos'ta kaçırılan Türk kameraman Cüneyt Ünal'ın ilk görüntüleri Suriye devlet televizyonunda yayımlandı. Ünal'ın yüzündeki işkence izleri ve korku dolu tavırları dikkat çekti

Suriye'nin Halep kentinde 21 Ağustos günü kaçırılan ve o tarihten bu yana kendisinden haber alınamayan Türk kameraman Cüneyt Ünal'ın ilk görüntüleri Suriye devlet televizyonunda yayımlandı. Irak'ın El Hurra kanalı adına çalışan Cüneyt Ünal'ın konuşma sırasında bitkin bir yüz ifadesiyle hazır bir metni okuması dikkat çekti. İfadelerinde "Adım Cüneyt Ünal, İstanbul'dan Hatay'a uçakla geldim. Hatay'dan Kilis'e arabayla geldim. Kilis'ten Azez köyüne silahlı grupla birlikte geçtim. Yanımdaki grupların hepsinin elinde silah vardı. Silahlı grupların içinde, Çeçen, Libyalı, Katarlı, Suudi Arabistanlı gruplar vardı" diyen Ünal'ın yakınları ve çalışma arkadaşları, Türk gazetecinin büyük olasılıkla ağır işkenceden geçtiğini açıkladı.

EŞİ KONUŞTU

Ortadoğu'nun birçok ülkesinde görev yapan tecrübeli gazetecinin Arap yer isimlerini ve özel isimleri yanlış telaffuz etmesi ve tutuk bir tavırla konuşması, işkence iddialarını güçlendirdi. Görüntülerin nerde ve ne zaman çekildiği belirtilmedi. Anadolu Ajansı'na konuşan Cüneyt Ünal'ın eşi Nuran Ünal ise, kocasının baskı altında konuştuğunu kaydederek, "Bunlar hep ezberletilmiş şeyler. Cüneyt yalnızca işini yapıyor" dedi. Nuran Ünal "Görüntülerini görünce hiç olmazsa yaşıyor olduğunu biliyorum artık. Biraz daha iyiyim o yüzden. Görüntülerin baskı altında çekildiğini ilk izlediğim esnada anladım. Eşimin gözlerinde morluklar var, bu şiddete maruz kaldığını gösteriyor. Cüneyt bir karıncayı bile incitemez" dedi.

BİZE ULAŞIN