CHP'lilerin alınmadığı kamp 5 kez suikast girişimine sahne oldu

Gündemde Suriyeli mülteciler var. Bu aslında uluslar arası bir gündem maddesi. Suriyeli mültecilerin sayısı her geçen gün artıyor. Türkiye, Ürdün, Irak ve Lübnan'da 250 bini aşkın mülteci barındırılıyor. Sınırlarda ise binlercesi içeri alınmayı bekliyor.

BM'in bu konuda adım atması bekleniyor. BM'nin bu sorunu çözmek için yapacağı hamle hem Türkiye'nin üzerindeki yükü hafifletecek hem de zor durumdaki yeni mülteciler için daha iyi koşullar sağlayacak.
BM Güvenlik Konseyinde güvenli bölge tartışması ve mülteci sorunu bir dünya meselesi. Mültecilerin bizdeki gündemi ise tüm bunların dışında.
Uluslar arası bir haber ajansı dün Ürdün'de 12 bin Suriyeli asker ve polisin kaldığı gizli bir kamp bulunduğu yazdı. Rejimden ayrılarak muhaliflerin safına katılan 12 bin asker ve polisin barındığı kamp için "gizli" ibaresi kullanıldı. Yani izin almayanların giremeyeceği bir kamptan söz edildi.
Tıpkı bizdeki Apaydın kampı gibi. CHP'li milletvekillerinin alınmadığı kamp. Milletvekilleri bu kampa alınmadı çünkü habersiz gidildi. İçerde kalanların onayı olsaydı ziyaret gerçekleşebilirdi.
Kampa ziyaret yapılamayınca iddialar peş peşe geldi. İçerde askeri eğitimin yapıldığı ya da Suriye rejiminin dillendirmeye çalıştığı El Kaide üyelerinin barındırıldığı gibi iddialardı bunlar.
İçerde kim var artık biliniyor. Suriye Ordusundan, istihbaratından, devlet kademesinden ayrılarak muhaliflerin safına katılan üst düzey isimler o kampta kalıyor.
Suriye muhalefetinin siyasi kanadı Suriye Ulusal Konseyi. Silahlı kanat ise Esat'ın ordusundan ayrılan askerlerin kurduğu Özgür Suriye Ordusu. Bu ordunun komutanı albay Riyad al Assad da o kampta diğer rütbeliler de öyle.
Son bir yılda sadece Riyad al Assad'a yönelik 5 suikast girişiminde bulunuldu. Eğer o kampa elini kolunu sallayanın girişine izin verilseydi, Özgür Ordunun başındaki adam ölmüştü.
Yani CHP'li vekillerin alınmadığı kampta kalanlar Suriye rejiminin direk hedefi. Hemen hemen hepsi Esat'ın kara listesinde. O kampta kalanlar bugün Suriye'nin içinde Esad rejimine karşı verilen mücadeleyi yönetiyor. Yanlarında getirebildikleri bilgi, belgeyle Türkiye'ye sığınıyorlar ve hepsi üst düzey yetkili konumundalar.
İşte tüm bu nedenlerden dolayı Apaydın'a izinsiz giriş yasak. Öyle de olmak zorunda zira 8 kampın biri VIP. Diğer 7'sinde ise siviller bulunuyor. O yedi kampı isteyen ziyaret edebiliyor. Ziyarete açık olduğunu televizyonların haber bültenlerine bakınca anlayabiliyoruz. Gazeteciler günlük olarak girip, çekim veya röportaj yapabiliyor.

BİZE ULAŞIN