Fransız bakandan kritik Suriye açıklaması

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, ''Suriye'de uçuşa yasak bölge olmadan tampon bölge kurulmasının imkansız olduğunu'' söyledi.

France inter radyo kanalına konuşan Fabius, tampon bölgedeki göçmenlerin korunabilmesi için hava sahasının korunması ve karada gerekli askeri bazı önlemlerin alınması gerektiğini ifade etti.

Suriye'de tampon bölge kurulması önerisi ve bu ülkede insani durum, bugün New York'ta düzenlenecek BM Güvenlik Konseyi Dışişleri Bakanları toplantısında görüşülecek.

BM Güvenlik Konseyi dönem başkanı Fransa, bu toplantıya aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Suriye'ye komşu ülkelerin dışişleri bakanlarını da davet etmişti.

Fransız basınında bugün çıkan haberlerde, BM Güvenlik Konseyi üyeleri Çin ve Rusya'nın itirazları hatırlatılarak, Suriye'de tampon bölge oluşturulması için BM kararının gerekli olduğuna ancak bunun için de uzlaşma sağlanmasının zor olduğuna dikkati çekiliyor.

Fransız uzmanlar, bununla birlikte, yoğun göç dalgasıyla karşı karşıya kalan Türkiye'nin meşru savunma hakkını, ilgili BM sözleşmesinin 51. maddesi ve NATO'nun üye bir ülkeye karşı yapılan saldırı halinde diğer müttefiklerin de seferber olmalarını öngören 5. maddesinin yürürlüğe girmesini isteyebileceğini belirtiyor.
BİZE ULAŞIN