Gözler Moskova'daki kritik zirvede

Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao, Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin'in davetlisi olarak 6-9 Eylül tarihlerinde Rusya'ya gidecek.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Qin Gang tarafından yapılan açıklamada, Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao'nun 6-9 Eylül tarihlerinde Rusya'nın Vladivostok şehrinde yapılacak Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün 12. Liderler Gayri Resmi Toplantısı'na katılacağını açıkladı.

APEC, Asya-Pasifik bölgesindeki ekonomik gelişmeyi ve refah düzeyini daha ileriye taşımak ve Asya-Pasifik Topluluğu arasındaki bağları güçlendirmek amacıyla 1989 yılında kurulmuş bir örgüttür. APEC'in "Üye Ekonomiler" olarak da anılan mevcut 21 üyesi bulunmaktadır.

Dünya nüfusunun yüzde 40'ına sahip olan APEC üyesi ülkeler, dünya ekonomisinin yüzde 56'sını elinde bulundururken, dünya ticaret hacminin yaklaşık yüzde 48'ine tekabül etmektedir.

1994 yılında Endonezya'nın Bogor şehrinde kararlaştırılan APEC'in temel hedefleri üç ana kalemde sıralanıyor. Bogor hedefleri olarak bilinen konular; ticaret ve yatırımın serbestleştirilmesi, iktisadi ve ticari faaliyetlerin kolaylaştırılması ve ekonomik ve teknik işbirliği olarak şekilleniyor.
BİZE ULAŞIN