Obama'ya suikast planı

Amerikan ordusunda görevli 4 askerin darbe planı yaptığı ortaya çıktı.

Amerika'nın Georgia eyaletinde görev yapan 4 asker, Başkan Barack Obama'ya suikast düzenleyerek hükümeti devirme planı yapmakla suçlandı.

Darbe planı Aralık ayında eski askerlerden Michael Roark ile kız arkadaşı Tiffany York'u öldürdüğü tespit edilen 4 askerin tutuklanması ile açığa çıktı. Savcılar anarşist örgüt kurmakla suçladıkları askerlerin, Roark ve kız arkadaşı York'un darbe planlarını deşifre etmeleridnen korktukları için öldürdüklerini öne sürdü.

Soruşturmayı yürüten savcılardan Tom Durden, öldürme olayının arkasında darbe planı olduğunu bu nedenle olayın adi bir cinayet olarak değerlendirilmediğini söyledi.

Cinayet zanlısı olarak gözaltına alınan askerlerden Michael Burnett mahkemede verdiği ifadede hükümetin değişmesi gerektiğini bunu için 4 arkadaş olarak bu değişimi yapacaklarına inandıklarından dolayı harekete geçtiklerini söyledi. Savcılardan Isabel Pauley ise bu anarşist grubun tam olarak kaç kişi olduklarını araştırdıklarını belirtti. Konu ile ilgili askeri mahkemenin de soruşturma başlattığı bildirildi.

Darbe planı ile ilgili gözaltına alınan Isaac Aguigui, Anthony Peden ve Christopher Salmon'un Washington ve Georgia eyaletlerinden şu ana kadar 18 tüfek ile çok sayıda silah ve çeşitli bombalar temin ettikleri ifade edildi.

Darbe yapmayı planlayan askerlerin Georgia'nın güneydoğusunda bulunan Fort Stewart 3. Piyade Tümeni'nde görev yaptıkları belirtildi.

BİZE ULAŞIN