“Almanya’dan vize alacaklar dikkat!”

Almanya Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Thomas Kurz, Pazartesi günü başlayacak olan vize müracaatı konusundaki değişiklikleri anlattı.

Büyükelçilikte düzenlenen bir toplantıyla vize konusundaki değişiklikleri aktaran Kurz, Pazartesi gününden itibaren vatandaşların artık vize başvurusu için Almanya Büyükelçiliği'ne değil, 'iData' isimli şirkete Almanya vizesi için başvurabileceklerini söyledi. Kurz, hizmet odaklı bir sisteme adım attıklarını söyleyerek, Schengen vizesi için başvuracak vatandaşlara kolaylık sağlandığını düşündüklerini ifade etti.

Kurz, 'Yeni sistemden faydalanacak olanların başvuru grubu üç aya kadar vize talep edecek vatandaşlardır. Başta ziyaret amaçlı, turistik, ticari amaçlı Almanya'yı ziyaret etmek isteyen kişilere yöneliktir. Yeni sistem kapsamında olmayan başvurular ise uzun süreli vize başvurularıdır. Aile birleşimi, çalışma veya öğrenci vizesi başvuruları bu sistemin dışındadır. Bunlar, bundan sonra da Büyükelçiliğimizin vize bölümüne, Başkonsoloslukların vize bölümüne başvurmak suretiyle evraklar teslim edilecektir. Bu vize türleriyle ilgili gerekli olan randevu a 'iData' şirketi verecektir' ifadelerini kullandı.

Kurz, 'iData' şirketinin 6 ilde ofisi bulunacağını kaydederek, bu ofislerin Ankara, Antalya, Bursa, Gaziantep, İzmir ve İstanbul'da olacağını ve Antalya İzmir şubelerinin 1 Kasım tarihinde faaliyete geçeceğini aktardı. Vatandaşlarının iData ofislerinden herhangi birine vize başvurusu yapabileceğine dikkat çeken Kurz, başvuru yapanların 3. şahıslara vekalet vererek de yapılabileceğini anlattı.

Kurz vize başvurusunun iData ofislerinden alınabileceğine, belli bir ekstra ücret karşılığı ise adrese teslim edilebileceğini aktararak, vize harcının aynı fiyat olacağını iData firmasının da hizmet karşılığı olarak 20 euro alacağını söyledi. İData çalışma saatlerine de değinen Kurz, Pazartesi-Cuma arasındaki günlerde 08.00-18.00, Cumartesi ise 08.00-12.00 saatleri arasında çalışacağını ifade etti.
Vize ile ilgili bilgi edinmek isteyenler, çağrı hattı olan 444VİZE veya iData'nın internet sitesinden bilgi alınabileceğini kaydedildi.

Kurz, Türkiye'nin istediği vizelerin kolaylaştırılması konusunda bir şeyler yapılmadığını hatırlatan gazeteciye, vize başvuru süreci ile ilgili bir kolaylık olduğunu söyledi.

Vize Bölümü Başkanı Wolfgang Schulz, Ankara, İstanbul ve İzmir'den yıllık 130 bin başvuru aldıklarını belirterek, yaklaşık 100 bininin kısa süreli olduğunu belirtti. Uzun süreli vizelerin yaklaşık yüzde 45'i oluşturduğunu ifade eden Schulz, uzun süreli vize başvurusu yapan kişinin mesleği veya Avrupa'ya yaptığı seyahatlere baktıklarını söyledi.

BİZE ULAŞIN